Кафе муабет

Три пати ја победи болecта, но на крајот не успеа – мајката на Дона Арес неутешна!

Тaгата и бoлката останаа зад неа, но и силата и храброста што таа ја сподели со луѓето околу себе...

Дона Арес отсекогаш била омилено лице на љубителите на добар звук и квалитетна музика. Беше омилена каде и да се појави, а годините на сцената направија вистинска армија обожаватели кои и дадоа голема поддршка во најтешките моменти.

Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam

Она што сите го знаат е дека Дона се бореше со злoбна болecт, и успеала да ја победи дури три пати, и секој пат останувала силна, посилна и порешителна да продолжи да се бори низ животот. Дона им даде огромна поддршка на сите луѓе кои минуваат низ истите тешкотии како и таа, па во една изјава откри како открила дека боледува од р-ак.

Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam
Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam

– Го исфрлив Џавид од кревет по вториот циклус хeмотepaпија. Морам да спијам сама, преосетлива сум на мириси, гужви и тоа е… и реков „ајде“, Џавид, легни сам. Сепак, наутро се прикрадувам во неговиот кревет за прегратка и парче љубов. Ме прегрнува наутро и ми вели: „Како да спијам со Шабан Шаулиќ“. Отпрвин се појави невообичаен замор. Бев само уморна, се онесвестив, се ми беше тешко. Некои обични, секојдневни, обврски … да го наместам креветот наутро, станаа вистински кoшмap. Не можев. Постојано се чувствував поспано и уморно. Мислев дека имам изговор за тоа, бидејќи работевме цело време, постојано бевме на пат, пеевме, игравме – рече Азра непосредно пред смр-тта..

Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam

– Тагата и болката останаа зад неа, но и силата и храброста што таа ја сподели со луѓето околу себе.  Ја следев и ја поддржував како дете, а особено се зближивме во последните шест месеци, кога беше дома откако сфатила дека нејзиниот крај е близу. “Плачам и продолжувам како и секогаш. Разговаравме за се и разговорот зависеше од тоа како се чувствуваше Дона во тоа време. Зборувавме многу за нејзината борба и таа секогаш ми велеше: „Што и да се случи, мамо, не се менувај, остани силна за мене, не плачи, чувај го своето достоинство – раскажа мајката на Дона за Курир.

Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam
Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam
Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam

Азра Колаковиќ, попозната како Дона Арес, пoчин-а во 2014 година во родната Бихаќка.

За потсетување, босанската пејачка Азра Колаковиќ која беше позната под името Дона Арес кариерата ја започна во 90-тите години на минатиот век.

Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam
Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam
Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam

Снимаше многу хитови, а најголемата сава ја доживеа со песната „То ми није требало“.

Дона била позната по специфичната боја на гласот, најубава балада и таа била кантавтор – сама себи си пишувала многу песни.

Неколку месеци пред смртта, таа на својот Фејсбук профил напиша дека го напушта сопругот, композиторот Џавид Лов.

Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam
Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam
Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam

Таа пред да поч-ине често даваше изјави околу здравствената состојба.

Во едно интервју, пејачката откри кој е виновникот за карциномот што го добила:

Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam

– За мене лично, она што мислам дека ме труеше, и поради кое многумина ќе ме нападнат по ова интервју, е млекото. Дефинитивно млеко од тетрапак. Подготвена сум да потпишам дека е зло – изјавила пејачката.

Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam

Таа додаде дека ова млеко сега се разликува од она што го пиеле нејзините врсници кога биле деца.

Фото Инстаграм/ donna_ares_in_memoriam

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close