Новости

ТИК-ТОК ЗАБРАНЕТ ЗА ДЕЦА ПОМАЛИ ОД 13 ГОДИНИ!

Откако се случија низа инциденти...

Никој повеќе нема да може да ја отвори оваа социјална мрежа а со помош на вештачка интелигенција ќе се следи секој потег.

Платформата Тикток конечно е забранета за деца под 13-годишна возраст, а мерките ќе бидат спроведени со вештачка интелигенција, но и родителите ќе мора да се вклучат.

Кинеската платформа за поставување видеа конечно го блокираше пристапот до децата на возраст под 13 години на апликацијата „Тикток“ на 3 февруари и ќе користи вештачка интелигенција за да ја потврди возраста на корисниците.

Овој задоцнет, но многу важен чекор следи по неодамнешната трагична см*т на десетгодишно девојче од Палермо кое изврши само*биство об*сено во предизвик на бесознание (затемнување).

Италијанското тело за надзор ќе ја процени ефективноста на мерките објавени од Тикток, објави АНСА. Смр**та на девојчето на 21 јануари беше проследена со случај на 48-годишна жена од Сиракуза, Сицилија, која беше испрашувана за наводно поттикнување само*биство објавувајќи видео на мрежата ТикТок, на кое се гледа како маж и жена ги завиткуваат со селотејп нивните уста и нос, предизвик за затемнување.

Истражителите, во меѓувреме, ја проширија истрагата за смр**та на девојчето од Палермо, поставувајќи прашања на платформите на Фејсбук и Инстаграм – како е можно тоа да отвори свој профил на нивните платформи без да има доволно години за да го стори тоа.

Фејсбук соопшти дека целосно ќе соработува со истражителите, а што се однесува до влијателната Тиктокерка од Сиракуза, полицијата откри дека објавила повеќе снимки со чија помош достигнале 730 000 следбеници од различна возраст.

Foto: Freepik

Се следат околу 20 опасни предизвици, вклучително и вдишување на крема низ нос, затворање на очите со клешти и приредување на кршење на раката со тенџере за готвење.

Сите предизвици ги изведуваше жена од Сиракуза, а сите нејзини видеа се отстранети.

Експертите апелираа до родителите да земат предвид што користат децата на своите телефони и на кои веб-страници или услуги го поминуваат своето време.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close