MAMA

Тиква на дедо за Гинис: Толку е голема што внуката Марта  мисли дека ќе стане кочија како од приказната за Пепелашка

Марта ги обожава тиквите на дедото и ужива да се одмара лежејќи на нив

Марта ги обожава тиквите на дедото и ужива да се одмара лежејќи на нив

Стјуарт Петон (59) и неговиот брат близнак Иан од Хемпшир во Велика Британија, веројатно одгледувале тиква за Гинис.

Во моментот, тиквата тежи 1.194 килограми, а секој ден се полева со повеќе од 500 литри вода во надеж дека ќе може да порасне малку пред натпреварот.

Браќата секој ден посветуваат барем шест часа на својата „тиква“, негувајќи ја и напојувајќи ја за да станат достојни на Гинисовата книга на рекорди, а тиквите има голема љубовта од внуката на Стјуарт, Марта (2), која сака да му помага на својот дедо за да го зачува ова чудо.

Со секој нов ден, тиквата тежи 25 килограми и Стјуарт и Јан се надеваат, исто како и Марта, дека благодарение на оваа големо чудо како кочијата на Пепелашка, тие ќе станат нови светски рекордери. Засега тие се дефинитивно рекордери во Велика Британија, а титулата ја однесоа минатата година кога се натпреваруваа со тиква тешка 1.104 килограми.

Семки од тиква лек

Сигурно повеќето од вас обожаваат покрај себе да ги имаат овие слатки грицкалки.

Но, дали знаевте дека семките од тиква може да бидат доста корисни за вашето здравје, особено кај мажите? Тие се добар извор на магнезиум, манган, фосфор, бакар и железо.

Околу 60 грама семки од тиква содржат скоро половина од препорачаната дневна количина на магнезиум, што учествува во широкиот спектар на витално важните физиолошки функции, вклучувајќи ги создавањето на ATP (аденозин трифосфор, енергетски молекули), синтезата на РНК и ДНК, работата на срцето, за коските и забите, ги релаксираат крвните садови и осигуруваат правилна работа на цревата.

Семките од тиква се богат извор на цинк, што е важно за имунитетот, растот и делбата на клетките, сонот, расположението, сетилото за вкус и мирис, здравјето на очите и кожата, регулација на лачењето на инулин и за машката сексуална функција. Семките од тиква се еден од најдобрите извори на омега-3 масна киселина која е доста значајна за здравјето.

Семките од тиква покажуваат антивоспалителни дејства, но и антимикробни (особено антибактериски и антивирусни). Семките од тиква како лек, исто така, може да се користат и за чистење на организмот од глисти и паразити.

Бидејќи оксидативниот стрес игра улога во развојот на некои видови рак, а семките од тиква се единствени кои во својот состав имаат антиоксидансни хранливи материи, не е изненадувачки фактот дека постојат некои докази за тоа дека го намалуваат ризикот од рак со нивно редовно консумирање.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close