MAMA

Тие се СРЕЌНИ и ЗДРАВИ: Еве како живее народот коj тврди дека е потомок на Александар

Денес, практично нема туризам, затоа е идилично, утописко опкружување.

Долината Хунза е плодна долина идеална за земјоделство и изолација од остатокот од светот. Се наоѓа на голема надморска височина.

Регионот беше популарна дестинација за американските и европските туристи со својата прекрасна природа што го одзема здивот и невиденото гостопримство од 90-тите години на минатиот век.

Денес, практично нема туризам, затоа е идилично, утописко опкружување.

Колку долго живеат Хунзите?

Никој навистина не знае колку живеат членовите на народот Хунза. Лекарите ја испитале Хунза и претпоставиле колку години имаат луѓето. Без да се фокусираме премногу на документираната максимална возраст, навистина необичен факт е дека во сите извештаи за народот Хунза се споменува дека постарата популација е слаба, витална и практично без болести, што е точно до денес.

Како да се заштитат од болести

Тие вежбаат. Околината во која живеат е планинска, а теренот е крајно нерамен. Селата се неверојатно изолирани, а некои од нив се стари повеќе од 1.000 години. Хунзите немаат друг избор освен да се движат по груби и стрмни премини.

Обработливата земја не е секогаш лоцирана веднаш до куќата. Некои пасишта се на два часа пешачење од селото. За Хунзите се вели дека се поискрени од познатите силни луѓе Шерпа од регионот на Хималаите.

Нивната диета

Хунзите се хранат главно со сурови растенија. Бидејќи се толку изолирани, Хунзите немаат со што да зготват храна, ниту имаат на располагање многу животни за јадење, па садат што можат и ги собираат останатите. Кајсии, цреши, грозје, сливи и праски одгледува Хунзе. Тие исто така јадат многу житарици – пченица, јачмен и просо – и чапати, нивниот секојдневен леб.

Но, дали се среќни?

Апсолутно. Всушност, некои истражувачи ја нарекоа оваа нација најсреќните луѓе во светот. Хунзите имаат одредена страст и жар за живот.

Што можеме да научиме од народот Хунза

Јадете сурово овошје и зеленчук, вежбајте секојдневно, бидете позитивни.
Дали знаевте дека Хунзите, кои живеат во затскриен регион на Хималаите, со нивните „тајни“ за здрав и подолг живот, можат да ви помогнат и вие да имате одлична здравствена состојба и живот до 100 години?

Тајната на Хунзите за нивната долговечност и младост се состои во начинот на нивната исхрана – односно во нивната диета. Д-р McCarrison инспириран од Хунзите е првиот кој го документира нивниот начин на живеење.

Во својата серија од истражувања, со кои имал за цел да ги открие ефектите на диетата на овој интересен народ, тој експериментирал со голем број стаорци врз кои ги набљудувал ефектите од нивната диета како и придобивките од истата.

Врз основа на тоа истражување, донесен е заклучок дека основните квалитетни компоненти во исхраната на Хунзите се:

· Овошје и зеленчук: компир, боранија, грашок, моркови, репа, спањак, марула, јаболка, круши, кајсии, праски, цреши и боровинки ;Јаткасти плодови : ореви, бадеми, приготвувани во масло со техника на приготвување пренесувана низ генерациите ;

· Животниски протеини : Особено млеко, сирење и пилешко. Нивната исхрана не е строго вегетаријанска, конзумираат и многу малку месо ;Кисело млеко : од клучно значење за здравјето на цревната флора ;Зрна : Јачмен, просо, леќа и пченица. Приготвено во форма на леб наречен, chapatti, кои Хунзите го земаат со секој оброк.

Состојките од кои се состои нивната секојдневна исхрана е главната причина нивниот животен век да изнесува до 130 односно 145 години. Тие имаат совршено ментално и физичко здравје, практично недопрено од рак, срцеви заболувања, висок и низок крвен притисок, дијабетес и други заболувања.

За да ја почувствувате моќта на нивниот начин на живеење, потребно е сами да вложувате во себе. Да посветите повеќе внимание на исхраната, но не само со тоа што ќе одлучите што треба да биде вашиот денешен оброк или главното јадење, туку и начинот на подготовка на истиот.

Сето тоа треба да биде надополнето со редовни прошетки, бидејќи за Хунзите од 10 до 15 километарски патеки се вообичаена рута, потоа да се користат јога техники, јога дишење (бавно, длабоко) и ритмичка релаксација. Но, најважно од се е тоа што треба да се опуштите и да направите интересен и релаксирачки амбиент во кои ќе уживате и кој ќе стане дел од вашето секојдневие.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close