Нега и здравје

Тајната на совршениот изглед на Јелена Ѓоковиќ: Овој пијалок наутро е нејзиниот пријател за борба против килограмите

Ја одржува својата линија...

Јелена Ѓоковиќ важи за една од оние жени кои каде и да се појават предизвикуваат бура од коментари поради нивниот совршен изглед.

фото инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Слободно може да се каже дека иако роди две деца, Јелена никогаш не изгледала подобро, па не е чудно што многумина ги интересира која е нејзината тајна.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Сепак, познато е дека сопругата на најдобриот светски тенисер се грижи за исхраната и редовно тренира, а резултатите се очигледни. Она што е интересно е дека Јелена, сопругата на најдобриот тенисер на светот, во студентските денови почнала да чувствува потреба од поздрава исхрана, а причините за тоа се различни.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

-Почнав да се хранам како веган од страв од болест. И тоа е најлошата причина да се одлучите за одредена диета и затоа не би советувала никого да прави ништо од страв – ја раскажа Јелена својата приказна за веганството.

фото инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Јелена во неколку наврати на својот инстаграм профил покажа и дека е одлична готвачка.

Иако семејството има сопствен ресторан, или пак може да си дозволи разновидна храна во елитни ресторани сепак Јелена често пати сама си подготвува оброци, а најдобро од се е што не бараат премногу време или искуство, а се и вкусни и полни со хранливи материи.

фото Твитер/Новак Ѓоковиќ

Така, нејзиниот омилен појадок е овесна каша со ленено семе од афион, коприви, путер од бадем, цимет, какао, банана, јагода, боровинка и кокосово млеко.

фото инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Можеби ова не е најдобриот пример за појадок што би можеле да го направите сами дома бидејќи повеќето од овие намирници не ги користиме, па дури и не можеме да ги најдеме на нашиот пазар. Сепак, овесната каша со овошје по ваш избор, особено бобинки, е секогаш добар избор.

фото инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Кога станува збор за ручекот, она што можете да го научите од Јелена и Новак е дека месото, што е речиси неизоставен дел од нашата трпеза, не мора секогаш да биде прв избор за ручек.

ФОТО: Новак Ѓоковиќ / Инстаграм

Јелена во една прилика на Инстаграм откри како се храни и кои правила ги следи.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

„Не јадам месо, риба, млечни производи или шеќер. Мојата исхрана е 70% сирова храна, 30% варена (супа, тестенини, киноа, ориз). Немам проблем со глутенот, но сепак претпочитам да го избегнувам. Дали е тешко? Не, ако знаете зошто го правите тоа и ако сте добро информирани за тоа. И да, тешко е да се најде вистинска храна, подготвена на здрав начин. Затоа организацијата и добрата информација се клучни“.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Така на нејзината трпеза можете да најдете различни салати, печен карфиол, па дури и брускети од компири. Јелена сака и тестенини со домашно песто и тестенини без глутен.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Добар предлог е и салата со киноа и зеленчук. Во исхраната на Јелена има и колачи, а на нејзиниот профил неколку пати можевме да видиме разни вегански колачи и слатки како вегански коцки Сникерс.

Фото Ata Images

Познато е дека Новак Ѓоковиќ секој ден го започнува со вода со лимон и лимета на празен стомак, а потоа пие свежо цеден сок од целер. Станува збор за семеен пијалок, кој го консумира неговата сопруга Јелена, но и децата, со тоа што поради јачината на вкусот им се подготвува во комбинација со јаболко или краставица.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Доколку сакате да се чувствувате полесно, три дена од неделата избегнувајте тешки оброци и хранете се здраво за да го олесните процесот на детоксикација.

фото илустрација

Подгответе здрав напиток со кој ќе го започнете денот.

Состојки: 3 лимони, 1 шолја сечкан магдонос, 5 стебленца целер, 6 шолји вода.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close