Новости

Тажна исповест на Анкица што живее во Германија – Короната ни го направи животот неподнослив

Коронавирусот се повеќе го отежнува животот...

Анкица Биочанин (43) која живее и работи во Германија, за српскиот портал 24sedam.rs открива како во моментот тече животот во оваа земја, со оглед на тоа дека коронавирусот се уште не стивнува.

Situacija u beogradskoj bolnici teška, Foto: Ilustracija, EPA-EFE/Juan Ignacio Roncoroni

Животот станува потежок. Секојдневието е многу стресно за нас. Страшно и тажно. Луѓето се на работ на силата. Покрај тоа, бројот на лица заразени со коронавирус постојано се зголемува. Ситуацијата мириса повторно на карантин, посочува таа.

Оваа србинка која со години живее во Германија и работи како технолог, вели дека во последните 24 часа во оваа земја се евидентирани 12.000 новоинфицирани со коронавирус.

Фото Илустрација

– Германија полека станува епицентар на епидемијата. Мерките се затегнуваат од час на час – вели таа.

Во Германија, земја со околу 400.000 пациенти од почетокот на пандемијата на коронавирус, во октомври беше постигнат црн рекорд со 12.000 заразени за еден ден, исто како што беше случајот во Чешка, кога нивните власти веднаш одлучија да воведат карантин “, посочува Анкица.

– Бројот на пациенти постојано се зголемува. Тие полека ги затвораат градовите, па патувањето од место до место наскоро нема да биде можно без тест за PCR. 

– Дискотеките не работат со месеци. Работното време во компаниите е скратено, и ако, поради природата на работата, луѓето работат од дома. Забрането е сместување во хотели и приватно сместување, кафулињата се отворени до 23 часот, иако, околу 20 часот, сите веќе се во своите домови. Само студенти сè уште се собираат.

Во Констанца каде што таа живее со своето семејство маските се задолжителни во затворени простории, а во некои делови на оваа земја се пишуваат казни доколку некој нема маска на отворено.

– Невозможно е да влезете во автобус, продавница, аптека или кафуле без маска. Сите ги носат затоа што им се заканува казна. Во Келн тие се задолжителни и во пешачките зони, на автобуската станица и секаде каде што фреквенцијата на луѓе е поголема и каде што растојанието меѓу луѓето е помало од два метра – вели таа.

Сепак, она што најмногу ја мачи е одлуката маските се задолжителни и во училиштата.

– И не само на одмор, туку цело време додека траат часовите и додека учениците седат во клупите! Ќерка ми оди со училишен автобус, каде што исто така задолжително мора да носат маска, вели таа.

Foto: Freepik

Анкица посочува знае оти ситуацијата е иста насекаде во светот и дека овој глобалистички хаос се чувствува подеднакво.

– Без оглед на тоа што по природа сум весела личност, но сега ми се чини дека ќе пукнам – заклучува таа.

Меркел најави затворање на границите!

За време на состанокот на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека ситуацијата во нејзината земја излезе од контрола и поради тоа се залагаше за можноста за целосна забрана за патување со цел да се намали бројот на новозаразени, објавија германските медиуми во вторникот.

 

“Излегуваме од контрола. Мора да ги заостриме мерките или ќе бидеме таму каде што бевме на почетокот, повторно за 14 дена. Не можеме ли да го забраниме патувањето”, рече Ангела Меркел за време на видео-конференција со водечките политичари на ЦДУ на федералните провинции, објавува дневниот Билд повикувајќи се на учесниците на состанокот.

„Треба да го намалиме воздушниот сообраќај, така што никој повеќе да не може да оди никаде“, рече Меркел, и истовремено ја споменала можноста за затворање на границите, како што беше случајот на пролет.

-Треба да ги заостриме мерките, во спротивно ќе бидеме како на почетокот.

Таа посочи дека за време на Божиќните празници, 50.000 Германци патувале дневно на Канарските острови и Малдивите.

На истиот состанок, таа го доведе во прашање ублажувањето на мерките за заштита по средината на февруари. Како причина за сè уште тешката состојба, и покрај падот на бројот на новозаболени, Меркел го наведе појавувањето на нов мутантен коронавирус кој се шири со многу побрзо темпо.

 

 

Строгите мерки на затворање се во сила во Германија до средината на февруари, вклучително и забрана за работа на скоро сите малопродажни, угостителски, културни и спортски објекти.

Меркел на состанокот посочи дека бројот на нови пациенти мора да се намали на 50 на 100.000 жители и констаира дека сега сите се среќни кога има под 200.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close