Кафе муабет

Супер мајка родена без раце го освои интернетот: Сподели импресивно видео со својата ќерка и покажа дека пречки за неа

Се прави со своите нозе...

Дуото мајка-ќерка, Сара и нејзината наследничка Лилија стана вирален хит на социјалните мрежи.

фото инстаграм/Сара Талби

Имено 38-годишната Сара Талби е мајка која ги доби сите комплименти и воедно е инспирација за многумина.

фото инстаграм/Сара Талби

Сара ги нема горните екстремитети и се грижи за своето дете користејќи ги нејзините стапала.

фото инстаграм/Сара Талби

Таа потекнува од Белгија, родена е без горните екстремитети, а наводно ниту лекарите не можеле да ја утврдат причината за тоа. Сепак, решена да не дозволи да се заглави во лавиринтот на сожалувањето, Сара уште како дете научила да јаде, да ја чешла косата и да се облекува со стапалата.

фото инстаграм/Сара Талби

Сара, која сега започна да објавува видеа на својот канал на YouTube, како што растеше учеше повеќе вештини и сега се грижи за својата тригодишна ќерка.

Талби беше цитирана како вели дека може да прави се со своите стапала додека не облече обувки. Таа рече: „Се шминкам, се облекувам, готвам, ја туширам Лилија, можам да правам се што сакам“.

фото инстаграм/Сара Талби

Таа на својот канал објавува видеа од нејзината секојдневна рутина и покажува како успева да постигне се правејќи само со нозе.

фото инстаграм/Сара Талби

Нејзиниот канал за кратко време собра повеќе од две милиони следбеници кои се инспирирани од орбената природа на Сара и нејзината решителност. 38-годишната уметничка сподели како и помага на својата ќерка да се подготви за училиште откако ќе се разбуди.

фото инстаграм/Сара Талби

Сара беше цитирана како вели дека никогаш не дозволила отсуството на горните екстремитети да биде пречка за неа уште како дете. Таа вели дека со своите стапала ги правела истите активности како секое дете на нејзина возраст.

фото инстаграм/Сара Талби

„Јас го правев истото со моите стапала како што правеа другите деца. Мојот мозок е поврзан со моите стапала“, рече таа.

Потоа додала:

фото инстаграм/Сара Талби

„Со моите стапала, можев да направам сè што може да направи мало дете на иста возраст. Можев да јадам додека пораснав, но се мачев да пишувам. Тие работи дојдоа подоцна; Ги усовршив бидејќи тоа беше период на формирање во мојот живот“.

фото инстаграм/Сара Талби

За време на раѓањето на нејзината ќерка Лилија, Сара рече дека се плашела да ја крене со нозете, но на крајот се навикнала на тоа. Додала дека и нејзиниот сопруг многу ја поддржува во домашните обврски и и помага околу Лилија, но и таа самата научила да ги прави тие работи.

фото инстаграм/Сара Талби

Многу корисници оставаат благодарни коментари за 38-годишната девојка и велат дека таа им е инспирација.

фото инстаграм/Сара Талби

Сара Талби е 40-годишна девојка која е родена без двете раце, но тоа не ја спречува да ги прави сите работи што ги прават луѓето со раце.

фото инстаграм/Сара Талби

Сара сподели видео кое стана хит и покажува како ужива во секојдневните работи со својата ќерка, како ја храни, облекува, како мие садови, готви – и сето тоа без раце .

фото инстаграм/Сара Талби

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close