Кафе муабет

Сузана Манчиќ прозборе за траумите од минатото: “МЕ ЧЕКАШЕ ПРЕД ЛИФТ- бев преплашена, се тресев!

Се присети на минатото...

Среде приказната за силувачот, водителката Сузана Манчиќ се присети на трауматични искуства од нејзиното детство.

Фото: Инстаграм/ Сузана Манчиќ

Имено, Сузана Манчиќ открила дека секогаш морала да излегува со нечија придружба, бидејќи во нивна близина живеел насилник.

Фото: Инстаграм/ Сузана Манчиќ

– Ја чекаа девојката да влезе во зградата. Имав другарка на која еден маж и влезе во лифт и почна да се соблекува, а таа ладно го погледна и рече „Сум видела јас и подобро“. Тие не „сакаат“ да те допрат, туку тие се палат на тоа да врескаш. Тоа беа тогашните манијаци – рече Гоца Тржан.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Сузана  Манчиќ се надоврза на оваа приказна.

Фото: Инстаграм/ Сузана Манчиќ

– Имаше еден манијак кој се шеташе по нашето маало. Тогаш „човековите права не беа познати“. Се сеќавам дека родителите се организираа во смени и дека на крајот го фатија. Во близина беше “29 ноември” полициската станица, најверојатно го однеле таму. Така се ослободивме од една беда. Секогаш одевме во групи. По две девојчиња, ретко кој доаѓал сам од училиште. А кога ми се случи ова пред лифтот, веќе бев возрасна девојка. Бев ужасно исплашена. Се тресев како магаре. Никој од соседните станови не излезе да види што се случува – рекла Сузана, а Гоца додала дека мисли дека ситуацијата денеска е малку полоша бидејќи сите се плашат од „несакано тепање“.

Фото: Инстаграм/ Сузана Манчиќ

Скандал и ја одбележа кариерата!

Сузана Манчиќ во поранешна Југославија важеше за симбол на женственоста и долго време ја водеше емисијата каде се извлекуваа добитните лото комбинации.

Фото: Инстаграм/ Сузана Манчиќ

Таа признала дека често била напаѓана поради мултиталентот, но заклучила и дека е пионерка во многу работи.

Фото: Инстаграм/ Сузана Манчиќ

Манчиќ својата кариера ја започна со песната „Огледалце, огледалце“, кога немаше ни 18 години.
Потоа започна да води неколку забавни емисии, па долги години ги извлекуваше добитните лото комбинации.

Фото: Инстаграм/ Сузана Манчиќ

– Ги кршев табуата во текот на кариерата со мојот јавен настап. Како многу млада, изгубив сериозна телевизиска понуда да водам емисија на ТВ Белград – ја опишува оваа животна ситуација Сузана:

Фото: Инстаграм/ Сузана Манчиќ

– Тоа се случи затоа што учествував во претстава, всушност водвил наречен „Се-кс експлозија“. Настапив во корсет кој беше специјално направен за мене. Како што Готје и направи на Мадона, тој корсет ми го направи кројачот на театарот „Бошко Буха“. Претставата беше смешна, но беше скандалозна во тоа време. Немаше шанси водителка која работи на ТВ Белград да игра во ваква претстава. Тоа беше, на пример, првата граница што ја пробив.

Фото: Инстаграм/ Сузана Манчиќ

Манчиќ наведува дека и нејзината музичка кариера на самиот почеток била дочекана со нож и наведува дека некои дефиниции за нејзиниот лик и дело тогаш ја навредувале.

Фото: Инстаграм/ Сузана Манчиќ

– Кога почнав да пеам, повторно беше табу тема. Се сеќавам дека во тогашните интервјуа често ме прашуваа што навистина си? Им одговарав дека сум Сузна Манчиќ! Требаше да помине малку време и тоа што бев мултиталентирана на крајот најдобро го искористи телевизијата – признава Сузана.
По 48 години во јавноста, Сузана признава дека кога ќе погледне наназад, гледа два медиумски системи како дел од историјата.

Фото: Инстаграм/ Сузана Манчиќ

– Се чувствувам како дел од историјата на југословенската и српската телевизија. Се сеќавам на многу работи и луѓе, пејачи, писатели, сликари, актери и сето тоа се легенди на регионалниот шоу-бизнис. Нешто ме турка одвнатре да им го пренесам тоа на ќерките. Често ги прашувам кој ја пее оваа песна, а кој беше овој, ако не знаат, секогаш им велам Ѓорѓе Марјановиќ, Лола Новаковиќ… Не сум носталгична, но мило ми е што се сеќавам и знам се за тоа време- вели Сузана.

Фото: Инстаграм/ Сузана Манчиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close