MAMA

Среќата ќе им се насмевне наредниот месец! Нивниот живот целосно ќе се смени за една недела!

Доаѓа време кога ќе се соочат со секој проблем и ќе започнат да живеат како што отсекогаш посакувале и сонувале

Октомври ќе донесе време на целосно блаженство на некои знаци на Зодијакот, што ќе означи крај на сите компромиси што беа принудени да ги направат и на сите непријатности. Доаѓа време кога ќе се соочат со секој проблем и ќе започнат да живеат како што отсекогаш посакувале и сонувале.

Скоро секој хороскопски знак има можност да ги прекине проблемите во следниот месец и да започне низ убавите моменти во вашиот живот.

Дали верувате во судбина?

За овие знаци, октомври ќе биде најдобриот месец досега:

Овен

Овните исто така ќе бидат многу задоволни од промените што им ги носи октомври, бидејќи тие не знаат што да прават со нивните животи за да станат подобри и да се ослободат од болката и разочарувањето. Вашата најлоша карма е „сервирана“ и сега ве чекаат само добри работи. Ќе ја вратите поранешната самодоверба и среќа на секое поле од животот, без оглед што правите.

Рак

Поминавте доволно животни тестови и од октомври можете да се одморите во мир и да правите работи што ви одговараат. Е има и новости кои ќе ви дадат голема надеж и луѓе кои ќе бидат на ваша страна во сè. Во текот на октомври нема никакви негативни аспекти за вас.

Стрелец

Од октомври до крајот на годината, конечно ќе можете да ставите крај на сите лоши работи и да триумфирате над сите неволји. Ќе биде можно само да се стави сè на свое место од октомври. Дури и ако досега бевте губитник, сега ќе се претворите во потполно среќна личност. До крајот на ноември може да имате сосема поинаков живот.

Јарец

Октомври и ноември се два прекрасни месеци во текот на кои може да ви се случи она што луѓето не го доживуваат за една година. Ве очекуваат празници, нови задачи и многу љубов. Дури и оние Јарци кои се навикнати на осаменост, сега можат да ја пронајдат својата среќа и тоа во голема мера ќе ги промени нивните животи. Сега, семејството и благосостојбата на најблиските ќе станат еден од главните приоритети на Јарецот.

Риба

За Рибите, октомври е исто така пресвртна точка. На крајот на септември, може да се пожалите дека ништо не се одвива според планот и дека веќе немате сила. Но, од октомври сè ќе биде сосема поинаку. Ќе бидете полни со енергија, нема да недостасува поддршка и ќе одите по вистинскиот пат. Искористете ги можностите што ви се дадени во октомври и создадете солидна основа за иднината.

Покрај тоа што се верува дека имаат талент за спорт, овие бебиња имаат и голем број други интересни придобивки, покажало истражувањето. Ние ви донесуваме неколку причини зошто октомвриските бебиња се посебни.

Истражувањата покажаа дека децата родени во октомври најчесто стануваат спортски sвезди. Една студија која разгледала издржливост и сила кај училишните деца, дошла до заклучок дека „децата родени во октомври се посилни од оние родени во кој било месец, освен во септември и ноември“.

Ова се смета дека е причина за зголемена изложеност на витамин Д во бременоста. “Децата родени во есента имаат малку повеќе коскена и мускулна маса. Ако рано се активираат и се вклучат во спортски активности, ги имаат сите предуслови за успех”, изјави д-р Гавин Сандеррок од Универзитетот во Есекс за списанието Newујорк.

Повеќе американски претседатели се родени овој месец од кој било друг. Aдон Адамс, Радерфорд Б. Хес, Честер Артур, Теодор Рузвелт и Џими Картер се некои од познатите славни кои се родени во октомври.

Не е позната точната причина зошто помалку деца се раѓаат за Ноќта на вештерките, празник кој паѓа на последниот ден од октомври, во споредба со бројот на деца родени на Денот на вљубените во февруари. Научниците од универзитетот Јеил велат дека влијанието може да има врз потсвеста на мајките кои не сакаат нивните деца родени на овој празник „вештерка“.

Според една студија од 2011 година на Универзитетот во Чикаго, луѓето родени во октомври поверојатно ќе го слават својот 100ти роденден отколку оние родени во април.

Друга студија открила дека бебињата родени во октомври биле со помал ризик од сите болести, особено кардиоваскуларните заболувања. Можно е тие да живеат подолго затоа што имаат поздраво срце. Научниците исто така ја поврзаа долговечноста со фактот дека луѓето родени во октомври се често со добро ментално здравје.

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close