Кафе муабет

Србинката која се омажи со основачот на Google ги отвори вратите од домот на Бахамите: Парче рај и бајковита оаза- еве како живеат!

Континуираното учење, одличната работа, духовниот развој и талентот ги одбележаа последните петнаесет години од животот на Ивана Берендика...

Раскошниот, а сепак див амбиент на Бахамите беше идеалното место на кое Ивана Берндика и Томас Јермолук го изградија својот неконвенционален дом. Тие изградија луксузна оаза што ќе им даде многу потребен мир.

фото инстаграм/ ARME DE LAMOUR

Поранешната манекенка со помош на својот талент го средила новиот дом.

Таа денес е успешна дизајнерка за накит под брендот Arme De L’Amour” открива дека пронашла нови модели на декорација, кои можеби не се доволно експонирани но според нејзиното мислење се многу ефективни

фото инстаграм/ ARME DE LAMOUR
фото инстаграм/ ARME DE LAMOUR

– Куќата што ја изградивме е надвор од сите стереотипи, таа е многу мала и исклучително едноставна. Се водевме од желбата да имаме своја куќа на песок, која секогаш со задоволство ќе им ја отстапиме на пријателите што имаат домашни миленици или мали деца, без никој од нас да страда од стрес поради тоа. Подовите се направени така што лесно се чистат, а скоро сите sидови, дури и оние што ги одделуваат бањите, се направени од стакло. Придонесува за чувството дека сте во хармонија со природата, особено со бујната вегетација што го краси дворот. Секако, додека, на пример, под туширање, вие не сте изложени на погледите затоа што растенијата го замаглуваат погледот, и тоа ви создава чувство како да сте надвор, под ведро небо. Патем, додека работевме на оваа куќа, основниот принцип не беше да го нарушуваме екосистемот: не исековме дрвја, туку се прилагодивме на условите на теренот. Дури избрав претежно бел и едноставен мебел, за да не се насочи фокусот кон деталите за внатрешноста. Никогаш не сум видела подобро зајдисонце од она што го гледам овде. Целосно е бајка, убавина на недопрената пустина во вистинска смисла – вели Ивана за Hello!

фото инстаграм/ ARME DE LAMOUR
https://www.hellomagazin.rs/
https://www.hellomagazin.rs/

Иако не e премногу голем сепак домот на Ивана Берендика и Томас Јермолук зрачи со функционалност. Ниту еден милиметар не остана неискористен, а пораката на рајската колиба на плажа ќе биде тивка борба против достигнувањата во ерата на информациите. Токму оној што им овозможил таков луксуз.

– Забележав дека сè повеќе ми пречи кога пријатната вечера со пријателите прераснува во опсесивна „проверка“ на социјалните мрежи. Во оваа куќа нема дури и вишок просторија. Не сакавме ниту домашно кино, апсолутно ништо што би го нарушило природниот баланс. Тој е дизајниран како место каде што сè ќе биде подредено на дружење, разговор, дискусија, интеракција. Денес е толку ретко да се има основа каде правилно ќе се вреднуваат вредностите како што се видот, поддршката и уживањето во храната. Сè е премногу брзо и го губи својот шарм, виртуелно немилосрдно го потиснува социјалниот момент.

https://www.hellomagazin.rs/
https://www.hellomagazin.rs/

Во последниве години, фенг шуи стана неопходен метод за уредување на домот, како за езотеричарите, обожаватели на источната култура, така и за оние со вишок пари или време. Сепак, Ивана вели дека, барем во нејзиниот спектар на интереси, овој метод е малку застарен.

https://www.hellomagazin.rs/
https://www.hellomagazin.rs/

– Се водев од модели на таи чи и киконг. Тие значат отворен простор со што помалку работи, мебел и особено непотребни украси. Јас сум апсолутно убедена дека емоцијата што ве врзува за одреден предмет, односно меморијата и енергијата што ја носи, е многу поважна од естетиката, цената и другите помалку важни работи. Замислете го чувството кога наутро за прв пат ќе го видите троседот на кој ја бакнавте сопругата. Бесценето. Имам пријател кој неодамна помина низ развод. Секако, тоа беше исклучително тежок период, а фактот што остави комплетен мебел во својата околина дополнително ја влоши ситуацијата. Секое дело предизвика негативни асоцијации на насилни расправии со неговата сопруга. Сè додека не се ослободи од тој мебел, не можеше да продолжи и да биде среќен.

Тие велат дека врв на внатрешните перформанси е еклектичната декорација. Ивана, која имаше многу креативни предизвици во последните десет години, смета дека еклектицизмот е начин да се изрази целиот нејзин потенцијал.

фото инстаграм/ ARME DE LAMOUR

– Јас не сум од оние што ги почитуваат правилата, претпочитам да ги следам инстинктот и емоциите отколку вкоренетите модели. Сепак, овде доаѓа до израз практичната страна на мојата личност, бидејќи имам тенденција да купувам мебел од продавници за „втора рака“. Генерално, Америка е идеална земја за оние кои прават грешка при изборот, бидејќи апсолутно сè може да се врати во одреден временски период. Важно е да ја исфрлам секоја ситница што не се користи, е расипана или не сме ја користеле подолго време. Така ја чистам аурата и создавам енергетски чист простор. Ова, се разбира, важи за сè – од гардероба до мебел.

Континуираното учење, одличната работа, духовниот развој и талентот ги одбележаа последните петнаесет години од животот на Ивана Берендика.

фото инстаграм/ ARME DE LAMOUR
фото инстаграм/ ARME DE LAMOUR
фото инстаграм/ ARME DE LAMOUR

– Во сè, најдов начин да ги надградам, научам и проширам моите хоризонти. Њујорк, неговата отвореност и умливост ме научија да комбинирам работи и стилови без страв, студирањето на Универзитетот Парсонс ми даде еден вид кредибилитет, а сопругот ми даде неверојатна поддршка за развој на моите таленти. Благодарна сум на судбината што ми овозможи таков развој и имам огромна волја за проширување. Се будам секој ден и повторувам дека сè ќе биде совршено. Тоа е вид на внатрешно перење мозок, но, верувајте ми, тоа е многу ефикасно и функционира. Освен негативни работи, успеав да ја елиминирам секоја негативна мисла од мојот живот. Тоа е суштината на мојот успех – гордо завршува Ивана.

Во 2016 година, по 11 годишна врска парот доби близнаци.

фото инстаграм/ ARME DE LAMOUR
фото инстаграм/ ARME DE LAMOUR
фото инстаграм/ ARME DE LAMOUR

– Јас не бев од оние девојки што сонуваа принц на бел коњ. Ми се чини дека отсекогаш сум била порационална од другите, па ми се случи да го добијам она за што не ни помислував. Томас е на некој начин супериорен во однос на мене во сè, што е многу пријатно за мојот балкански менталитет. Јас бев малку посреќна од другите. Покрај мене е човек со слободен дух, авантурист кој прифаќа предизвици. Томас сака егзотични патувања и екстремни спортови. Тој е отворен и сака да проба сè, и тоа не спои. Двајцата сме љубопитни, сакаме да откриеме нови земји и култури. Го запознав кога имав дваесет и пет и тогаш поминав низ многу повеќе работи од моите врсници. Тој беше сè што ми требаше во тоа време. Токму неговата возраст, знаење, мудрост и харизма ме натера вистински да се заљубам – откри еднаш таа за домашните медиуми.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close