Новости

Софија е првиот “Викторија сикрет” модел со Даунов синдром- ова е еволуција на брендот!

Успеа да го оствари сонот...

Порториканската манекенка Софија Јирау влезе во историјата како првата личност со Даунов синдром што се појавила во еден од најпознатите светски брендови Victoria’s Secret.

Фото Инстаграм/Софија Јирау

24-годишната девојка беше претставена во новата кампања за колекцијата долна облека Love Cloud.

Фото Инстаграм/Софија Јирау

-Сонував дека еден ден ќе се случи, работев напорно на тоа и денес тој сон се оствари и конечно можам да  ја откријам мојата тајна. Јас сум првиот модел на Викторија Сикрет со Даунов синдром, напиша Софија на Инстаграм.

Фото Инстаграм/Софија Јирау

Јирау дебитираше како модел на модната недела во Њујорк пред две години.

Фото Инстаграм/Софија Јирау

-Мојата манекенска работа во САД беше почеток на мојот сон: одење по најважните писти во светот. За мене најважно е да им покажам на луѓето ширум светот дека нема граници и да ги инспирирам да ги следат своите соништа, напиша Јирау на својата страница.

Фото Инстаграм/Софија Јирау

Во 2019 година, таа лансираше и своја линија на облека и модни додатоци, кои ги нарече „I like It“.
Кампањата доаѓа откако Victoria’s Secret минатата година објави голема ревизија на својот бренд.

Фото Инстаграм/Софија Јирау

Имено, брендот со години трпи критики од застапниците кои инсистираат на различност на телото. Овој бренд инаку е познат по високите и слаби „ангели“.

Фото Инстаграм/Софија Јирау

„Колекцијата Love Cloud е важен момент во еволуцијата на брендот“, рече Раул Мартинез, новиот креативен директор на брендот, во соопштението за печатот.

Фото Инстаграм/Софија Јирау

Уште на почетокот многумина беа воодушевени од појавата на Софија, која е храбра млада девојка што има за цел да ги сруши сите предрасуди и да им покаже на луѓето како неа дека може да се успее во сонот само доколку вистински се сака.

Фото Инстаграм/Софија Јирау

– Родена сум за ова и сакам да му покажам на светот како секој модел треба да блесне – напиша таа на социјалните мрежи.

Фото Инстаграм/Софија Јирау

Софија е среќно заљубена и често објавува фотографии со нејзиното момче на социјалните мрежи…

Фото Инстаграм/Софија Јирау

Уште неколку фотографии од моделот кој руши предрасуди и за кратко време го освои светот…

Фото Инстаграм/Софија Јирау
Фото Инстаграм/Софија Јирау
Фото Инстаграм/Софија Јирау
Фото Инстаграм/Софија Јирау
Фото Инстаграм/Софија Јирау
Фото Инстаграм/Софија Јирау
Фото Инстаграм/Софија Јирау
Фото Инстаграм/Софија Јирау

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close