Кафе муабет

Сопругот на Сека е вистинска атракција: Сите жени и завидуваат поради ова!

Вељко се пофали со кулинарските способности...

Сека Алексиќ е позната по тоа што сака да ја споделува својата среќа со своите придружници на социјалните мрежи.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

Од друга страна, нејзиниот сопруг Вељко Пиљикиќ досега немал профил на ниту една социјална мрежа. Всушност, тој секогаш се држеше на страна кога Сека зборуваше за него.

Фото: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Сепак, тоа време изгледа се промени, па тој реши да отвори свој Инстаграм профил и постави снимки од своите кулинарски способности.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Иако Алексиќ важи за одлична домаќинка, сепак нивните придружници беа воодушевени од тоа колку е прекрасен Вељко и колку и помага на својата сопруга во се.

Во видеото можете да видите како изгледаат специјалитетите на Вељко.

Инаку двајцата со години се во хармоничен брак и имаат два сина, со кои живеат во мирен дел во близина на Белград.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

За потсетување синот на Сека Алексиќ и Вељко Пиљикиќ, Јован, пред неколку недели го прослави својот 2-ри роденден а целата атмосфера беше како од бајка.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

Честитките не престанаа а за Јован внимателно беше избрана специјална торта, кој со задоволство ја сподели со својот постар брат Јаков.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

Семејната сцена ги разнежни сите следбеници на Сека Алексиќ на социјалните мрежи кои беа трогнати од фактот колку пејачката и нејзиниот сопруг се обидуваа да ги изненадат своите деца.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

– Среќен роденден, наш ангелу. Те сакаме до небо, душо. Господ да те чува засекогаш – напиша гордата мајка под фотографијата која ја објави на социјалните мрежи.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Инаку, Сека долго време се бореше за потомството од кое во ниту еден момент не помислуваше да се откаже, па еднаш рече дека Господ ја благословил.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

– Ова е благослов, бидејќи Господ рече: Ова е моментот кога ќе останам бремена. Што се однесува до мене и мојот сопруг, тоа го сакавме уште пред пет години, но јас едноставно низ тој духовен живот сфатив дека земните работи се моментални и дека не може да се биде толку задоволен од нив. Од друга страна, некако треба да се види дека човек живее духовно спокојно, од таму доаѓа љубовта, од таму е радоста. Ако можеби сте љубоморни на некого, тогаш сфаќате дека тоа е целосно небулозно и нема потреба од тоа, бидејќи ако некој има нешто друго, а вие го немате, можеби тој нема нешто што вие го имате. Сето тоа некако убаво го составив и навистина мислам дека ова е дар од Бога и чекавме пет години. Мислам, не чекавме, сакавме да се случат сите тие пет години и никогаш не изгубив надеж и знаев дека има причина за тоа. Можеби сите овие години Господ ме чуваше од нешто многу лошо, на кое можеби ме изложуваше таа бременост во претходните пет години – изјави Сека..


Во една прилика пејачката откри и дека успеала да остане бремена со Божја помош!

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

– Мојот пат кон потомството не беше лесен, јас сум личност која чекаше седум години да роди дете. Јас и сопругот се боревме седум години да добиеме дете. Ин витро оплодувањето е само 30 проценти.
Направив три ин витро оплодувања, третото успеа, првите две беа неуспешни. Кога ја решивме мојата отпорност на инсулин, беше многу полесно, пиев апчиња четири години, тие помогнаа да се реши тој проблем.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Кога се решивме за третото ин витро оплодување, по совет на мојот духовен отец, отец Никола, и по предлог на друг свештеник, отец Аца, неговиот колега, започнав да го пијам маслото од Свети Нектариј.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Отец Аца беше на Егина и му донесе масло од Свети Нектариј и му рече на мојот духовен отец, отец Никола да ми го даде мене и на мојот сопруг Вељко – започна Сека, а потоа продолжи:

Што се однесува до маслото од Свети Нектариј, постои правилник, не можете да го користите без благослов и постојат правила како да се користи, колку капки се земаат.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Жената го пие, се причестува и потоа оди во процес на ин витро оплодување. Ние го почитувавме сето тоа. Се причестив и отидов на оплодување, му благодарам на Бога, мојот Јаков се роди.
Сека тогаш зборуваше за следниот процес, кога беше бремена со нејзиниот помлад син Јован.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

– Две и пол години подоцна, отидов повторно на Ин витро оплодување, само ќе ви кажам дека молитвите на Свети Нектариј беа одговорени од Господ и дека Вељко и јас станавме родители.
И Бог дозволи да станеме повеќе. Верниците кои веруваат, тие знаат кој е Свети Нектариј, тој е голем чудотворец.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close