Дом и семејство

Сопругата на Никола Роквиќ откри тајна чувана со години: Пејачот сакал да се замонаши- таа му дала благослов!

Пејачот ја потврди оваа исповед на Бојана...

Познатиот пејач Никола Роквиќ тагува по загубата на својот татко Маринко Роквиќ.

фото архива

Имено тој постојано се присетува на него, и објавува фотографии на социјалните мрежи по што може да се заклучи колку му недостасува столбот на семејството.

Она што сега ја шокираше јавноста е тоа дека Никола Роквиќ еден период од животот сакал да се замонаши.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Семејството Роквиќ ја чувало во тајност оваа емотивна исповед која никого не остави рамнодушен.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

– Имаше моменти кога Никола размислуваше за монашкиот живот, не во смисла дека ќе не напушти, далеку од тоа, туку затоа што тоа исклучително го привлекуваше. И тоа целосно можам да го разберам. Тоа е богатство кое душата може да го почувствува само на такво место. А кога ја добиваме таа благодат, тој благослов од молитвата или постот, тоа е неизмерно со секој земен живот, за да можам да разберам што го привлече. Навистина во еден момент навлезе длабоко во верата, се опкружи со луѓе кои се во неа. Но, подоцна сфатил дека најдоброто нешто што човек може да го направи е да го спроведе тој духовен живот во овој во кој живееме, успеал да најде средина за да живее здрав духовен живот, а не монашки, кој тешко се живее – раскажа неговата сопруга Бојана во емисијата „Додека ангелите“ спијат“.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Оваа нејзина изјава ја потврди и самиот пејач…

– Па, да, тогаш бев малку тежок со семејството. Ова е мое прво сознание за духовноста, секоја тема беше поврзана со духовноста, сакав на сите да им пренесам како изгорев во верата, но не може така. Јас сум човек кој има семејство, има деца и мојата ќелија е моето семејство. Така живеам и се трудам да го најдам тој тесен пат, семејство, а што се однесува до монаштвото, можеби еден ден кога ќе ги одведам децата на вистинскиот пат. Мојата Бојана е голем човек, голема пријателка, таа многу влијаеше на мојот живот, секако, секоја жена влијае на животот на мажот, но таа ја надгради таа емпатија, хуманост…

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Три во едно и жена и сестра и другар. Тоа е песната на Маринко. Таа ја виде мојата желба и ми рече: „Никола, ако сакаш да одиш по тој пат, ќе ти дадам благослов“.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Никола откри дека не било лесно да тргне по стапките на својот татко и да си изгради сопствен пат и дека дури сега, кога повеќе го нема, престанал да се докажува…

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

-Имам чувство дека од кога си замина, подобро пеам. Нон стоп нешто докажував. Тешко е да имаш таква ѕвезда покрај себе и таква кариера, и да се трудиш да изградиш свој пат, да ги достигнеш тие негови височини. Сега кога го нема веќе немам потреба да се докажувам, како сега да ми оставил некое дополнително знаење. Имам чувство дека од кога си замина, подобро пеам. Како да ми остави нешто што родителот им го остава на децата, изјави Роквиќ.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Инаку Никола и Бојана важат за еден од најхармоничните парови на јавната сцена.

Ретко кој познат пар јавно ја покажува својата љубов како што тоа го прават тие.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Откако пред 10 години се заљубија прв пат, не ги кријат емоциите, а сега со гордост можат да кажат дека и по пет години заедно се сакаат уште посилно. Тие имаат две деца.

Фото Инстаграм/Бојана Роквиќ

-Мислам дека кога постои искреност, разбирање и пред се љубов, се е полесно. Ние се обидуваме да бидеме најдобри пријатели, да се разбереме еден со друг и сите пречки да ги преживееме со разговор, открива Никола на кој начин ја негоува љубовта со сопругата и додава.

Фото Инстаграм/Бојана Роквиќ

– Се трудам да водам мирен живот, здрав живот. Опкружен сум со семејството и пријателите кои ги сакам и некако живеам и ги сакам тие идеали. Се обидувам секој па да бидам подобра верзија за себе или барем да одам натака, па и кога ќе паднам, да можам што побрзо да станам. Мислам дека тоа е многу битно, нон-стоп да се трудиме да идеме кон нешто подобро.

Фото Инстаграм/Бојана Роквиќ

Исто така пејачот не крие дека и во неговиот брак има турбуленции и порачува дека денес мора да сфатиме дека за среќно семејство потребно е да се биде несебичен.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

– Мислам дека денеска луѓето не сфаќаат што е брак. Колку е потребно одрекување и колку е потребно разбирање и компромис. Што во некои ситтуации едноставно ти треба да бидеш втор а не прв. Да се обидеш да видиш и да сфатиш што му е важно на твоот партнер, кои ситници го исполнуваат.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Кога влегуваш во тој однос, повеќе не си сам и мислам кога двајца влегуваат во брак треба да стаат едно, една целина. Нормално кога доаѓаат децата тоа е се поиаку, тогаш тие се пририоритет, но и тогаш е исто така важно да не се запоставува брачниот партнер.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close