Кафе муабет

Снежана Савиќ како Јованка Броз: Таа улога е круна на мојата кариера!

Горда на својот успех...

Снежана Савиќ важи за една од најдобрите и најубавите српски актерки која зад себе има кариера од речиси 50 години.

фото Фејсбук/Снежана Савиќ

Кога станува збор за работата, Снежана може да се пофали дека изминатата година и беше многу успешна, а улогата на првата дама на СФРЈ во играно-документарната серија „Јованка Броз и тајната служба“ и беше најдобрата улога во кариерата.

фото Фејсбук/Снежана Савиќ

Серијата го прикажува животот на Јованка Будисављевиќ, подоцна Броз од нејзиното доаѓање во Белата палата до разделбата од Тито и изолацијата.

фото Фејсбук/Снежана Савиќ

Снежана во интервју за Азра.ба искрено зборуваше за улогата на Јованка и истакна дека таа улога е круна на нејзината актерска кариера.

фото Фејсбук/Снежана Савиќ

– На глумењето на овој лик пристапив со големо задоволство и сериозност, со оглед на сложеноста на самиот лик, фигурата на голема жена, која толку години беше со нашиот водач Јосип Броз. Таа беше негова придружничка и на крајот негова последна избраничка, бидејќи по чин беше офицер. Таа беше мајор. Носеше пиштол со задача да му биде последна одбрана, да го одбрани Тито со својот живот ако се укаже прилика, да му биде штит. Таа навистина имаше сериозна задача, не само како сопруга, како убава жена, туку и како мистериозна фигура. Глумам во периодот пред кавгата со Тито, до крајот на нејзиниот живот – рече Снежана за споменатиот магазин.

Фото Фејсбук/Снежана Савиќ

Вели дека всушност отсекогаш посакувала да ја глуми Јованка Броз.

Фото Фејсбук/Снежана Савиќ

– Тоа беше многу напорна улога, која отсекогаш ја посакував. Да, имав големи физички предиспозиции за тој лик. Но, тоа не беше доволно, нејзиниот лик мораше целосно да се скине, од однесување, однос кон другите до говор. Таа, знаете, мешаше малку екавски и ијекавски. Таа зборуваше љубезно. Поминав денови преземајќи го нејзиниот говор и прегледувајќи ги достапните видеа. Сепак, морав да внимавам да не излезам од мерката, да не испаднам карикатура, бидејќи тоа не би било добро.

Фото Фејсбук/Снежана Савиќ

– Мислам дека Јованка е круна на мојата кариера. Имаме феноменални критики. Добив и повеќе отколку што очекував. Моите критики се: маестрални, одлични. Не можам да ви опишам колку ме исполни со среќа и задоволство. Сите ми честитаа. И сите беа воодушевени. Сите актери многу сериозно ги сфатија задачите што ги имаа, особено актерите кои ги играа ликовите што сите ги знаат.

Snežana Savić, Foto: Dragan Kadić

– Јованка беше многу силна жена и исклучително силна како личност. Жена која одговорно и совесно ја извршуваше својата должност. Таа често велеше дека живее од инает. Крајно лојална на Тито, иако неправедно беше обвинета дека сака власт. Не, таа не го сакала тоа, барем според луѓето што ја познавале, таа воопшто не била кариерист. Таа му беше лојална на Тито, а тој тоа го знаеше и поради тоа никогаш не се разведе од неа. За жал, таа заврши оставена сама, во трошна вила, каде често немаше греење. Носеше неколку џемпери, шалови, чорапи и полнеше шишиња со топла вода за да се загрее. Таа е вистинска пркосна Личанка, планинарка. Но, она што никогаш нема да го дознаеме е причината за нивната разделба, кои всушност биле тие, останува голема мистерија.

Фото Архива

Инаку актерката Снежана Савиќ зад себе има еден брак во кој ја доби наследничка и и го даде името Анита.

фото Инстаграм/Анита Савиќ

Она што малкумина го знаат е дека Снежана е мајка на актерката и новинарка Анита Лазиќ, а нејзиниот татко е режисерот и сценарист Драгослав Лазиќ.

Фото Инстаграм/Анита Савиќ

Со актерството се занимаваше како хоби. Таа глумеше во четири филма и сериите „Ѕвездара“ и „Сељаци“. Снимила и неколку реклами.

Фото Инстаграм/Анита Лазиќ

На петнаесетгодишна возраст, Анита дебитираше во филмот „Трета среќа“. Потоа во уште неколку филмови, а потоа се посвети на одгледувањето на нејзината ќерка Нина, а мајката Снежана и беше голема поддршка.

Фото Инстаграм/Анита Лазиќ

Анита Лазиќ дипломирала на Факултетот за политички науки, а денес успешно се занимава со новинарство.

фото Инстаграм/Анита Савиќ

Актерката наведува дека покрај сите обврски успева да најде време за дружба со ќерката внуката.

фото Инстаграм/Анита Савиќ

– Сега се блиску до мене. Купија стан спроти мојата зграда. Затоа се дружиме повеќе од кога било досега. Секогаш кога имам слободно време сум со нив. И јас сум често со мајка ми. Децата за мајките се секогаш мали, иако ќерка ми има 40 години.

фото Инстаграм/Анита Савиќ
Фото Инстаграм/Анита Лазиќ
фото Инстаграм/Анита Савиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close