Новости

“СЕ ШТО СТЕКНАВ ВО ЖИВОТОТ БИ СМЕНИЛ ЗА ЕДНО ЗДРАВО ОД МОЈОТ СИН”- ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА ПРЕДРАГ МИЈАТОВИЌ

Најголемата негова поддршка е неговата сопруга Анета

Денеска тој има 51 година но се уште важи за еден од најуспешните спортисти, барем кога станува збор за фудбалот.

Фото Glossy.rs

Предраг Мијатовиќ е поранешен трофеен фудбалер и спортски директор на Реал Мадрид, кој пред околу две децении ја пронајде среќата покрај сопругата Анета Милишевиќ, со која има три ќерки.

 

Фото Glossy.rs

 

Поранешниот модел, му беше најголемата поддршка за време на неговата кариера, но и компас кога тој беше во навидум безизлезни ситуации. На почетокот на минатата година, еден од најпознатите напаѓачи во светот беше обвинет за затајување данок во износ од 600.000 евра, а иако му се закануваше затворска казна, тој успеа да го намири и да го врати долгот кон државата со брза реакција од неговиот адвокат.

Foto Blic.rs

 

Откако веста стигна до јавноста, тој беше осуден од навивачите и соработниците, што успеа да ги надмине токму благодарение на силата и упорноста на неговата сопруга.

Кога пред 11 години почина неговиот син Андреј, кој го доби од бракот со Елена Караман Кариќ, покрај неговиот прв син Лука (29), таа направи се за да ги залечи раните.

Мијатовиќ со право ја нарекува негова подобра половина, но и мотор кој го движи.

 

Foto Alo.rs

– Анета е сè што човек може да посака. Таа е силна, храбра и интелигентна жена, која знае како да ме насочи на најдобар можен начин и да ми помогне да донесам правилна одлука. Сакам да кажам дека таа е целосно, убаво и многу добро суштество. Таа ме прифати со сите свои маани, а мојот болен син како да го роди таа – гордо рече фудбалерот минатиот декември.

 

Foto Kurir.rs

Потоа и оддаде почит на неговата сопруга за нејзината снаодливост во бракот.

– Не е сè идеално меѓу нас, бидејќи јас можам да бидам тешка личност. Сепак, таа најде начин да го направи нашиот брак да функционира. Како и секоја друга двојка, ние знаеме да се караме, што е нормално, но се водиме по изреката:

 

foto Novosti.rs

„Кој се лути тој се сака“. Знаете, кога сопружниците се приврзани едни кон други, тие се почитуваат и пред се, тие се разбираат, сè може да се надмине – изјави тогаш Мијатовиќ за „Story.rs“.

Разбирање од својата сопруга славниот фудбалер имал дури и кога по крајот на минатата играчка сезона сакал да го продолжи животот во Валенсија. Тој ја донесе таа одлука во желба да помине што повеќе време покрај неговиот болен син, кој беше сместен во болница во тој град поради церебрална парализа.

 

Foto Kurir.rs

– Ова се моментите кога сфаќате дека сè што имате и што можете да создадете не можат да ви помогнат. Решението не зависи од вашиот успех, ниту од контактите или од парите, вие сте едноставно во Божји раце и сè што треба да направите е да се молите болеста да престане. Морам да признаам дека читањето на таа ситуација многу влијаеше на моето емотивно созревање, како и на мојот став кон успехот. Имено, секогаш кога еуфоријата и лудилото минуваа низ главата поради постигнатите голови и навивачите, Андреј добиваше некои од неговите кризи. Често завршуваше во болница, што јас го сфатив како предупредување. Во смисла: „Сето ова, пријателе, ти го правиш добро, но животот е нешто сосема друго“ – рече фудбалерот кој дури и по десет години не успеа да ја ублажи болката поради смртта на неговиот наследник.

 

Foto Kurir.rs

– Би променил сè што стекнав во животот за живот, здравје или само едно  „Здраво, како си“ од Андреј.

Погледнете уште неколку фотографии од Предраг и неговата најголема поддршка…

Foto: Alo!/Ana Paunković

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close