Кафе муабет

Се скараа Жика Јакшиќ и Поповиќ: Поранешниот соработник му заби “нож” во грб, САЛЕ НЕМА ДА ПОМИНЕ ПРЕКУ ОВА- што ќе се случува сега со “Ѕвездите на Гранд”?

Му го превзема терминот за емитување...

Ѕвездите на Гранд, музичкото натпреварување од кое излегоа голем број пејачи, сè уште не почнало да се емитува, како што беше секоја година претходно, на почетокот на септември.

фото архива

Музичкиот натпревар „Ѕвездите на Гранд“ постои од 2003 година. Многу учесници на ова натпреварување се познати поп имиња на денешницата, како Милица Павловиќ, Милица Тодоровиќ, Александра Пријовиќ, Дарко Лазиќ и други. Емисијата прво се емитуваше во Србија на „Пинк“, а потоа и на „Прва“.

фото архива

Договорот со Прва, очигледно, истекува, а Саша Поповиќ почнал да преговара каде ќе се емитува новата сезона од ова музичко натпреварување, додека медиумите шпекулираат дека е можно да се врати на Пинк.

фото архива

„Ѕвездите на Гранд“ постојат речиси две децении и сето тоа време бележат одлични резултати. А како што шпекулираат медиумите снимањата за новата сезона се уште не започнале.

фото архива

Ваквата неизвесност околу стартот на новата сезона на „Ѕвездите на Гранд“ доведе и до нарушување на односите меѓу некогашните блиски соработници Саша Поповиќ и Жика Јакшиќ кои наводно станале уште полоши.

фото архива
фото инстаграм/Жика Јакшиќ

Имено, емисијата „Никад није касно“ наводно добила ударен термин на телевизија Прва. Проектот на Жика Јакшиќ интензивно се снима, а новата сезона на малите екрани започна овој викенд, во временскиот дел кој „до вчера“ беше резервиран за „Ѕвездите на Гранд“, пишува Објектив.

ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /

Сето тоа наводно ја разнишало врската меѓу Саша Поповиќ и Жика Јакшиќ, а двајцата тешко дека ќе си подадат рака кога ќе се сретнат некаде.

фото инстаграм/Саша Поповиќ

– Саша е нервозен што сè уште не започнало снимањето, а се уште нема договор за продолжување на преносот. Колегите му се јавуваа последниве неколку дена и го прашуваа кога ќе продолжи со работа, а тој дополнително беше изнервиран од сознанието дека ќе се емитува друга емисија за време на неговиот временски период. Превземањето на ударниот термин Сале го смета како Жика да му заби нож во грб – вели извор близок до „Гранд продукција“.

фото принтскрин

Дека односите меѓу Поповиќ и Јакшиќ не се на завидно ниво, претходно потврди и Жика, кој од 2003 година беше еден од продуцентите и главни уредници на емисијата „Ѕвездите на Гранд“ и по чија идеја „Гранд“ направи вистинско шоу, се разликуваше во деловното размислување со тогашните сопственици на продукцијата Саша и Брена уште во 2014 година.

фото архива

Снежана Ѓуришиќ откри се за односот во Гранд

Легендарната пејачка Снежана Ѓуришиќ гостувајќи во емисијата „Сценирање“ на телевизија Курир проговори за своето учество во жирито на познатата музичка програма „Ѕвездите на Гранд“.

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

– Ние не сме страшен суд. Иако некои членови на жирито се груби и строги, животот не бил љубезен кон никого. Кога бев дете, дојдов на натпревар, имаше една жена која веќе избрка еден дечко кој беше пред мене. Реков дека ќе ја пеам „О, мама, мама“ од Лола Новаковиќ, а таа ме праша дали пеам народни песни. Ја отпеав песната на Лепа Лукиќ и таа ми рече дека ќе пеам само народни песни. Тоа беше Радмила Трифуновиќ. Знаеше што прави, ја работеше најдобрата работа на светот, и никој кој не знае не можеше да помине кај неа- искрено изјави Снежана Ѓуришиќ, а потоа продолжи:

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

– Внимавам што ќе им кажам на тие деца, но не можам да кажам дека биле одлични а не биле. И тоа воопшто не е лесна работа. Менторството е многу важна работа, можеме барем малку да ги насочиме тие деца, па што им даде Господ. Мора да бидат вредни, дисциплинирани, но ако нешто не може да се направи – не може да се направи. Ништо не е монтирано, тоа е судир на мислења, каде што има малку слобода. Публиката е непогрешлива – изјави познатата пејачка.

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

Таа се осврна и на односот меѓу самото жири, кој го опиша како многу добар.

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

– Односите се добри. Колегијални сме, кога имаме пауза сите сме океј, сите сме нормални. Се случува понекогаш да се прашуваме кој кому што кажал, но таму ништо лично не се случува. Секогаш ќе реагирам ако сметам дека е потребно. Ќе има и ситуации кои ќе се случат, но ќе останат јавно непријавени. Снимањето трае седум часа, не може се да се направи. Имаме се, Саша Поповиќ е одличен во работата – вели Снежана.

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

– Никој од нас нема да лобира за својот кандидат ако не е достоен за внимание. Клучно е Саша да го има главниот збор и тој непогрешливо знае што и треба на куќата. Никој никогаш не се обидел да притисне за кандидат – вели Ѓуришиќ.

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close