Кафе муабет

Сергеј Четковиќ: Посвојувањето на нашите ќерки беше најдобрата одлука во животот

Тој е особено посветен на семејството...

Омилениот романтичар во регионот, Сергеј Четковиќ кој веќе 20 години е на музичката сцена, отпеа бројни хитови, а она што е помалку познато е дека напиша и еден од најголемите хитови на своите колеги.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

Сергеј зрачи со смиреност, воздржаност, тој сега зборуваше за бракот со убавата Кристина, кој трае речиси две децении. Откри детали и за посвојувањето на ќеркичките Лола и Мила.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– Има песни кои ги изведувам на секој концерт, тоа се моите најголеми хитови кои публиката ги очекува на секој настап, но секој концерт е различен, па често се случува публиката да побара песна која не била планирана, а мојот бенд и јас секогаш излегуваме во пресрет. Се случува и да се следат неколку такви песни, а потоа да има навистина посебен шарм.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– Отсекогаш сум бил романтичен, но не на претеран, патетичен начин, туку на џентлменски начин. Романтиката е еден од најубавите и најсуштинските зачини на љубовта, но треба да знаете кога и како да ја искористите.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– Најмногу сакам да ја забавувам и да ја смеам, па некако сметам дека тоа е форма на романса. Нејзината насмевка е бесценета и затоа секогаш се трудам да ја предизвикам и секогаш да ја имам пред очи.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– Од почетокот на кариерата строго го одвоив приватниот и деловниот живот во смисла дека семејството секогаш е на прво место и нема алтернатива. Токму затоа мислам дека ги избалансирав тие две работи на вистински начин и дадов максимум на двата фронта. Моето семејство е секогаш со мене на патувања и концерти и нема многу разделби. Кога ќе се случи, тоа не трае долго.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

Во 2010 и 2012 година тие посвоија две девојчиња, Лола и Мила а Сергеј вели дека тоа е најубавата одлука која ја донеле.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– Да бидам искрен, не ни размислувавме многу. Некако се си дојде само по себе и откако Лола пристигна, набрзо поднесовме барање за Мила, која дојде по две години. Сега знаеме дека тоа беше една од најдобрите одлуки што ги донесовме во нашите животи.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

Инаку Мила и Лола ги запознавме преку истоимената цртана серија а Сергеј посочува дека тие се многу креативни и талентирани но за сега не покажуваат афинитети кон пеењето.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– Тие се многу креативни, ги интересираат многу работи. Тие се заинтересирани за уметност, но ќе видиме каква. Сакаат музика и филмови, сакаат да читаат, сакаат театар. Би сакал да се занимаваат со некаква уметност, но сепак тоа е нивна одлука и јас и Кристина дефинитивно ќе ги поддржиме.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

Во хармоничен брак со неговата Кристина е повеќе од 20 години а сега го открива и рецептот за успех во бракот.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– Љубовта ги менува своите форми, но не и суштината. Ако навреме го сфатиш тоа, тогаш си среќен човек. Доверба, поддршка, разговори, смеа, да се биде тука кога е најпотребно, во среќни и тешки моменти во животот.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

И покрај фактот што парот од првиот ден ги гледаше девојчињата како нивни биолошки деца, тие немаа дилема дали треба да им се каже вистината.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– Проблемот и бариерата за сите луѓе е стравот – што ќе се случи кога децата ќе дознаат дека се посвоени. Моите ќерки знаат дека се посвоени. Им кажав од првиот ден дека има училиште за деца каде што ние дојдовме, а тие рекоа: „Па, каде сте досега“ – откри музичарот во една прилика.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

-Кога ја добивме Мила и рековме: „Дојдовме во тоа училиште со сестра ти, те баравме, а ти крена рака и рече еве ме“. Луѓето секогаш прават приказна од таа приказна, чекаат децата да наполнат 18 години и така натаму, а не мораат.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– На Кристина и моја единствена желба од првиот ден заеднички живот беше семејство, тоа го чекавме долго време. Сакавме да станеме родители, да бидеме среќни и исполнети. Наидовме на голема поддршка од родителите и пријателите, а во такви моменти, кога човек носи големи одлуки, секоја поддршка многу значи – призна Сергеј.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– Важно е да се надминат предрасудите и менталитетот на оваа клима која не успорува и не влече назад. Верувам дека родител не е само тој што го носи детето на свет, туку тој што го воспитува, се грижи за него, го сака неизмерно и безусловно, завршува пејачот.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close