Кафе муабет

Саша Поповиќ преку ноќ го изгуби „Гранд“- ОВА СЕ СИТЕ ДЕТАЛИ

Се потсети на тешкиот период...

Саша Поповиќ, основачот на Гранд продукција денес важи за еден од најбогатите луѓе на Балканот, но сепак во еден момент го допрел дното и не го крие тоа.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

-Со Лепа Брена и „Слаткиот грев“ заработив милиони… Бев млад, не размислував за иднината, трошев многу. Некој ми рече да вложам се во Дафимент банка. Тоа го направив и на крајот изгубив се! –  кажа Саша во една прилика и откри дека поради банката го продал станот и два автомобили:

– Кога се распадна „Слатки грех“, имав доволно пари да не работам и да живеам како крал. Отидов во банка веднаш штом сфатив дека ќе потрошам се. Кога ме виде, ми рече: „Сале, љубов моја, мама Дафина ќе ти даде 17 проценти камата. Поради неа дури и го продадов мојот стан во Нови Сад и две скапи коли! Сè ставив во таа банка и следно“ „Заработив“ 20.000 марки, со тие пари им се пофалив на сите…

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

– Брена ми рече: „Сале, те молам, извади ги парите од таму, се ќе пропадне, имам дојава“. Отидов во банка во 1993 година, ми рекоа дека имам 405.000 марки. Зедов торба полна со пари! Но, банката тогаш ми рече да ги оставам парите уште три месеци и потоа ќе ми исплати дури 700.000 марки. И ги оставив парите и отидов да ја видам Брена, која ме навреди затоа што не ги земав парите. По само една недела, Дафина пропадна! Не можев да добијам никого на телефон.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

– Живеев како сиромав четири години. Единственото скапо нешто што го имав беше гардеробата. Имав 60 пара патики, многу одела, живеев во гарсоњера од 17 квадрати на 12 кат во Нов Белград. Сите знаеја дека имам скапа облека, затоа ме ограбија! Се сеќавам на тој ден, влегов во станот, а таму немаше ништо! Ми зедоа се, ми оставија само пижами – вели Саша и додаде дека Брена повторно му се нашла во неволја:

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

„Тогаш Брена и Боба ми помогнаа, го изградивме „Гранд“ и ми дадоа пари да купам куќа на Бежанијска Коса. Подоцна им ги вратив парите, но никогаш нема да ги заборавам. А што се однесува до парите од Дафимент банка по десет години успеав да повратам само 12.000 евра.

фото инстаграм/Саша Поповиќ

Саша Поповиќ, Лепа Брена и Боба Живојиновиќ отворија продукција со која заедно направија револуција на музичката сцена.

фото инстаграм/Лепа Брена

– Брена и Боба ги дадоа парите за студиото на „Гранд“, бидејќи тогаш немав пари. Се изгоре за дочекот на 1999 година! Не знам како дојде до тоа. Продолживме да работиме, па можев да им дадам половина од парите. Многу луѓе не ми веруваат, но јас и Брена никогаш не сме се скарале. Заеднички почнавме да работиме на 6 април 1980 година, а пред година и пол ја продадовме компанијата, што значи дека заедно работиме 41 година. Бевме деловни соработници, па пријатели и на крај кумови.

фото инстаграм/Лепа Брена

Саша во 2004 година го започна најгледаното музичко натпреварување „Ѕвездите на Гранд“ кое роди многу ѕвезди.

фото инстаграм/Саша Поповиќ

-Станови, кафеани, коли, куќи, сите ги обезбедивме. Направивме албуми за Славица Чуктераш, како и за Тања Савиќ, која мислам дека има најмногу хитови. Заработивме пет пати повеќе од нив отколку што заработија тие од нас – вели музичкиот експерт, кој е задоволен од успехот на секој натпреварувач:

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

– Најубаво ми е кога ќе ми кажат: „Директоре, се оженив, добив дете, купив стан, автомобил, ресторан…“.

Откако долгогодишните пријатели и соработници Саша Поповиќ и Лепа Брена наводно ја продале продуцентската куќа, Саша сакал да одмори во пензија, но сфатил дека тоа нема да му биде толку интересно.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

– Три години сум во пензија, но бидејќи не можам да живеам без работа, се уште ги водам „Ѕвездите на Гранд“. Баба Ванга ми кажа дека ќе умрам на 86 години, што значи дека имам уште 18 години да уживам. Решив да го искористам тоа време за да возам автомобили што ми се допаѓаат. Најмногу ми се допаѓа џипот „Мерцедес МЛ“ од 2007 година, кој го купив од Германија – изјавил Поповиќ за „Информер“.

фото инстаграм/Саша Поповиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close