Градинка

РОДИТЕЛИ ВНИМАВАЈТЕ ОВА СЕ СЛУЧУВА СЕКОЈ ДЕН: Отидов по ќерка ми во градинка, ми рекоа дека заминала со дедо и- ПРЕЖИВЕАВ ВИСТИНСКА ДРАМА!

Џеси предупредува на грешките кои насануваат поради носењето маски...

Една мајка од Њујорк решила да го сподели своето непријатно искуство со останатите мајки, откако нејзината ќерка исчезна од градинка.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ? ??????????? ?????????? ? (@jessieharrisbouton)

Имено Џеси Харис Батон, упати предупредување до сите родители на Тик Ток, откако нејзината тригодишна ќерка Лола мистериозно исчезна од градинка.

Имено, Лола ја зеде од градинката човек што се претставил како нејзин дедо. Проблемот настана кога Џеси пристигна во градинката за да ја земе својата ќерка Лола, која – како што откри – веќе ја земал непознат маж .

фото инстаграм: jessieharrisbouton

– Кога дојдов денес во градинката на Лола, наставничката ми рече дека дедо и веќе ја однел дома. Ми стана сомнително бидејќи не се договоривме за такво нешто. Затоа, Џеси и поставила на наставничката уште неколку прашања и открила дека Лола се двоумела и не била расположена да оди со странец дома, но воспитувачката претпоставила дека девојчето е само тажно што нејзината мајка не доаѓа по неа.

фото инстаграм: jessieharrisbouton

– И покрај објаснувањето, имав чудно чувство. Стигнав дома и видов дека Лола не пристигнала дома со нејзиниот дедо. Се разбира, почнав да паничам. Тоа беа најстрашните 15 минути од мојот живот – вели Џеси, која веднаш отиде и го повика семејството за да провери дали некој ја зел Лола и не и се јавил. Потоа, таа побрза во градинката и следуваше олеснување – дедото збунет што зел погрешно дете, во меѓувреме ја вратил Лола во градинката.

фото инстаграм: jessieharrisbouton
фото инстаграм: jessieharrisbouton

– Наставничката погрешно ја предаде на дедото кој редовно доаѓал да ја земе внуката – а маските создадоа збунетост. Да, чудно е што човекот не забележал дека тоа не е неговата внука. И најлошото е што градинката нема утврдена политика за да осигури дека нема да се случи таква грешка – рече мајката.

фото инстаграм: jessieharrisbouton

Иако приказната на Џеси има среќен крај, таа ги повика другите родители да ги учат своите деца за опасностите од разговор со странци – особено сега кога сите носат заштитна маска за лице.

фото инстаграм: jessieharrisbouton

– Научете ги децата дека е во ред да ги замолите возрасните да ги видат нивните лица ако не се сигурни дали станува збор за некој што го познаваат. Научете ги да разберат дека дури и возрасните можат да направат грешки и да проговорат ако мислат дека нешто не е во ред. И, конечно – вакви работи се случуваат секој ден и многу луѓе немаат толку среќа како мене, – заврши таа.

Извор: Жена.блиц.рс

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close