MAMA

Продавајќи го мајчиното млеко создала сопствен бизнис- заработила 19.300 евра!

Во време на корона криза оваа мајка одлично се сетила како да заработува.

32- годишната Џули Денис од Флорида дошла до одлична идеја за тоа како да заработи во време на пандемија, кога речиси секое семејство се соочува со финансиски проблем.

Џули е мајка на две деца, која можеби многумина ја осудуваат поради нејзиниот гест, но сепак таа се обидела да заработи. Имено станува збор за бизнис во кој таа го продава сопственото млеко.

Верувале или не, таа од продажбата на сопствено млеко за време на оваа финансиска криза која го зафати целиот свет,  досега има заработено 19.300 евра, објави Мирор.

Таа продава 28 грама млеко за 90 американски центи на семејства чии мајки не можат да имаат природно млеко.

„Не е сè во парите, сакам да им помагам на луѓето кои имаат потреба, но секако она што го заработувам е голем плус за моето семејство и мене“, рече Денис.

Имено оваа мајка е вработена како професор во средно училиште, а бидејќи училиштата насекаде низ светот се најпогодени од коронакризата, бидејќи се соочија со принудно распуштање, Денис на оригинален начин успеала да заработи.

 

Како дошла до оваа идеја?

Бидејќи е сурогат мајка, по шест месеци сфатила дека на детето не му треба млеко, па решила да ја продаде скапоцената течност.

 

Зошто мајчино млеко наместо адаптирано?

Иако можеби многумина би ја осудиле за ваквата постапка, сепак оние мајки кои не можат да го дојат своето дете попрво се решаваат да купат мајчино млеко од друга доилка, отколку да се одлучат за адаптирано млеко.

Тоа е така бидејќи мајчиното млеко не може да се замени со ниту едно друго.

Тоа е најздрава, природна и органскa храна. Мајчиното млеко полесно се вари,тоа е чисто без никакви конзерванси и затоа е најсоодветно за бебето.

Ваквото млеко наспроти адаптираното речиси никогаш не создава грчеви кај  бебиња или пак исипи и запек.

Бебињата кои конзумираат мајчино млеко многу побрзо напреднуваат и добиваат во телесна тежина. Тие од мајчиното млеко примаат антитела кои го зајакнуваат нивниот имунитет и стануваат поотпорни на инфекции

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close