Кафе муабет

По три спонтани абортуси и борба со неплодност ќе добијат дете- првиот човек на Фејсбук пресреќен поради приновата!

Среќната вест ја сподели со своите следбеници...

Марк Цукерберг и неговата сопруга Присила Чан го очекуваат своето трето дете по долга борба со неплодност.

фото инстаграм/ Марк Цукерберг

Цукерберг, најпознатиот програмер во светот и основач на социјалната мрежа Фејсбук, пред извесно време се пофали со среќната вест дека тој и неговата сопруга Присила го очекуваат своето трето дете.

фото инстаграм/ Марк Цукерберг

Фотографијата ја споделија на Инстаграм а добија честитки од милиони фанови. Семејството ќе стане побогато за уште едно девојче.

фото инстаграм/ Марк Цукерберг

„Многу љубов“, напиша Марк во описот на фотографијата на која се гледа неговата рака потпрена на стомакот на Присила и додаде дека е исклучително среќен што неговите ќерки Макс и Август следната година ќе добијат уште една сестра.

фото инстаграм/ Марк Цукерберг

Инаку, Присила Чан и Марк се запознале на универзитетска забава на Харвард во 2003 година, а Присила била покрај Марк во времето на сите негови деловни скандали. Од тужби и судења поврзани со него дека ја украл идејата да го основа Фејсбук, добија статус на едно од најбогатите семејства во светот, а се вериле по осум години врска.

фото инстаграм/ Марк Цукерберг

Нивната венчавка била интимна, резервирана само за најблиските пријатели и семејството, а бидејќи сакал венчавката да биде тајна, парот замина ниту на меден месец. Церемонијата се одржа во тајност, а ретко кој знаеше дека Цукерберг се ожени.

фото инстаграм/ Марк Цукерберг

За да ја надомести таквата мистериозност и скромност, Марк ја носи Присила на барем еден 30-дневен „меден месец“ секоја година од тогаш.

фото инстаграм/ Марк Цукерберг

Парот го доби своето прво дете во 2015 година, а подоцна призна дека долго време се бореле со неплодност и дека Присила имала три спонтани абортуси. Подоцна им се родила уште една ќерка, а сега трета е на пат!

фото инстаграм/ Марк Цукерберг

Кучето му помогна да заработи 19 милијарди долари

Основачот на Фејсбук, Марк Цукенберг, може да му се заблагодари на неговото куче, унгарскиот овчар наречен Ѕвер, за тоа дека стана сопственик на Вацап, објави во 2019 година Бизнис инсајдер.

фото инстаграм/ Марк Цукерберг

Во моментот кога се одржувале преговорите за продажба на апликацијата, во просторијата за еден момент завладеала тишина, во тој момент влегло кучето на Марк кое веднаш се затрчало и седнало во скутот на ко-сопственикот на Вацап.

фото инстаграм/ Марк Цукерберг

-Тоа беше вистинско пријателство, и набрзо падна договор.

Во разговорот со Лори Сигал за Си-Ен-Ен, Марк ги откри деталите од преговорите со ко-основачот Јан Кум и како неговото куче му помогна да се прошири работата.

фото инстаграм/ Марк Цукерберг

“Мислам дека моето куче ѕверот беше тајно оружје. Тоа беше напната ситуација и Јан рече дека мора да размисли за сè”, се сеќава Цукенберг.

фото Фејсбук/ Марк Цукерберг

Владееше молк како да сме на гроб-ишта во канцеларијата се додека Ѕвер не истрча. Кучето беше збунето стоејќи во собата, одеднаш скокна во скутот на Јан – ко-основачот на Vаcap кој го помаза, и тука настана нивното пријателство.

фото Фејсбук/ Марк Цукерберг

Атмосферата се развесели, и на крајот, работата беше успешно склучена. Vacap беше продаден за неверојатни 19 милијарди долари. Значи, ѕвер го доби статусот на кралот на семејството и има своја страница на Фејсбук.

фото Фејсбук/ Марк Цукерберг

Во октомври 2016 година, Цукенберг објави слика на ќерката Макс заедно со Ѕвер под која напиша нејзиниот прв збор е “куче”.

фото Фејсбук/ Марк Цукерберг
фото инстаграм/ Марк Цукерберг
фото инстаграм/ Марк Цукерберг
фото инстаграм/ Марк Цукерберг
фото инстаграм/ Марк Цукерберг

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close