Дом и семејство

По седум месеци конечно го открија името на втората ќерка: Еве како го добила името- ќе се изненадите!

Децата ги држат подалеку од јавноста...

Пејачката Николија Јовановиќ се породи пред околу седум месеци, а таа и нејзиниот сопруг Реља Поповиќ конечно решија да го откријат името на втората ќерка.

ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм

– Станавме мама и тато на убава девојка. Те сакам многу и многу си храбра – се пофали гордиот татко на Инстаграм, заедно со фотографија со невенчаната сопруга и нејзиниот стомак.

ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм

Оттогаш парот не се огласи, па до денес не ни сакале да откријат кое име го одбрале за помалата ќерка.

ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм

– Јас и Реља ја чуваме приватноста. Мојата среќа е секако голема, иако не секогаш ја споделувам со медиумите и обожавателите. Јас само ги издвојувам тие две работи. Кога би можеле да се вратиме во минатото, немаше да ви го кажеме ни името на нашата прва ќерка. Но, сега решивме целосно да ги сокриеме децата од јавноста, рече Николија во една прилика.

ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм

Иако парот решил да ја држи приватноста далеку од очите на јавноста не оди се така како што замислиле..

Фото Фејсбук/Николија Јовановиќ

-Кога се занимаваш со јавен бизнис и имаш многу пријатели, а мајка ти е фолк дива, едноставно е невозможно да сокриеш некои работи, дури и да биле најличните. По речиси седум месеци ви го откриваме името на девојката. Нејзиното име е Хана – рекла Николија, пренесува Курир.рс.

ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм

Постојат неколку верзии за потеклото на името Хана, кое инаку е многу популарно и е едно од најстарите. Ако се земат предвид еврејските корени, значењето би било „милостив“, „милост“, „во милоста Божја“. Оние кои тврдат дека името е од арапско потекло велат дека тоа значи „паметен“, „надарен“, „полн со знаење“, „оној кој носи среќа“, „предвесник на радоста“. Во древната персиска култура, Хана би се толкувала како „царица“, „владетел“ или „возвишена“…

Фото Инстаграм/Николија Јовановиќ

Инаку, Реља и Николија својата прва ќерка ја нарекоа Реа.

Фото Инстаграм/Николија Јовановиќ

За време на последното интервју Николија откри дека дури сега ја сфатила грешката што ја направила кога пред медиумите го открила името на нејзината постара ќерка, но тоа се случило, како што истакнал, бидејќи тогаш била еуфорична и новинарите ја чекаа пред породилиштето, па затоа подолго време мудро да го криеше името на помладата ќеркичка.

ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм

– Јас и Реља сакаме да им дадеме слобода на нашите ќерки да изберат дали сакаат да бидат јавни личности кога ќе пораснат, бидејќи ако сега го направиме тоа од нив, тие нема да го имаат тој избор, како што јас немав – рече пејачката за „Премиера“.

Фото Фејсбук/Николија Јовановиќ

За потсетување, снимките на Николија од најраното детство можеше да ги види цела поранешна Југославија, бидејќи нејзината мајка Весна Змијанац дури ја ангажираше да биде дел од еден нејзин видео запис.

ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм

Пред извесно време пејачката отири дека таа и нејзиниот партнер Реља Поповиќ ги делат обврските околу нивните ќерки, но и нејзината мајка Весна Змијанац и помага кога тоа ќе и го дозволат обврските.

Фото Инстаграм/Николија Јовановиќ

„Јас и Реља ги делиме обврските 50:50. Мајка ми нема слободен викенд до февруари. Се восхитувам од каде доаѓа нејзината сила. Кога ми го прочита нејзиниот репертоар и датумите сфатив дека нема да се видиме наскоро. Исто е и со Реља. Има снимања, настапи…“, изјави Николија за Блиц.

фото инстаграм/Рњља Поповиќ
Фото Инстаграм/Реља Поповиќ
Фото Инстаграм/ Реља Поповиќ
ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм
ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм
ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close