Кафе муабет

По две деца, уште еден благослов за семејството Роквиќ, Никола плачеше од среќа

Повторно ќе стане чичко...

По речиси една година од трагедијата што го погоди семејството Роквиќ, кога го загубија Маринко, сега конечно дојдоа добри вести.

Фото Инстаграм/Маринко Роквиќ

Никола Роквиќ радосната вест ја дочека со солзи радосници. Имено, неговиот брат Марко ќе стане татко по втор пат.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Сара Остер, сопругата на Марко Роквиќ и влијателен инфлуенсер, на социјалните мрежи ја објави радосната вест дека доаѓа преслатко дополнување во семејството.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sara Oster Rokvic (@oster_little_momster)

Заедно со фотографија со трудничкиот стомак, таа откри дека семејството Роквиќ ќе добие уште еден член.

фото инстаграм/Сара Остен

Никола Роквиќ, кој е прекрасен чичко на синот на Марко, со радост ја прими радосната вест, а се радуваше и целото семејство кое нетрпеливо чека да го слушне плачот на новороденчето кое ќе донесе нова радост во нивните домови.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Инаку пејачот Никола Роквиќ неодамна ја шокираше целата јавност, кога призна дека има голема желба да се замонаши.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Неговата сопруга Бојана Баровиќ го поддржа во таквата одлука, што е показател колку е цврст нивниот брак.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Како гостин на Марина Рајевиќ -Савиќ во емисијата „Додека спијат ангелите“, Никола искрено проговори за тоа колку му е важна верата.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Роквиќ објасни и колку вербата во Бог му помогнала во еден од најтешките моменти во неговиот живот, кога тој и Бојана размислувале да се разведат:

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

– Пет години живееме на релација Србија-Америка. Трпеше мојата работа овде, нејзината таму, па имаше кавги во врската. Рековме во еден момент дека ќе се разделиме. Ми беше тешко, а се мачевме многу. Потоа повторно ми се појави тоа чувство на убавина. После сфатив дека тоа е благодет. Внатрешен глас ми рече да продолжам да го читам Новиот завет. Го отворив Евангелието по Лука, раѓањето на свети Јован Крстител во Белград. Ја најдов на Централните гробишта. Одам таму и таму е наметката на Света Петка. Два петока отидов да пеам со луѓе во црква. Се молев пред иконата на Света Петка и Свети Јован Бог да не спои мене и Бојана, да ја немаме повеќе таа дистанца – искрено изјави Никола и откри засега непознати детали.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

-Не знам зошто тогаш реков: „Боже, би сакал Бојана да е трудна, да се собереме на едно место и повеќе да не се разделуваме“. Во еден момент реков дека Бог постои само ако Бојана е бремена. Таа подоцна доаѓа од Америка и ми дава подарок. Додека го земав, под подарокот ми подаде рака и тест за бременост. Тогаш бев шокиран! Не можев да кажам ни збор. Значи, Господ постои, а од друга страна ми се исполни големата желба. После неколку дена Бојана ми кажува дека сонувала жена во црно, дека дошла да и каже да не се грижи и дека се ќе биде во ред. Тогаш и кажав дека е Света Петка. Леона подоцна ни се роди на денот на Света Петка Трнова, а ја крстевме на Света Петка Српска – рече Никола.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ
фото инстаграм/Бојана Роквиќ
фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close