Новости

Почнав да плачам кога синот ми го постави ова прашање: Вики Миљковиќ искрено за борбата со коронавирусот- Преживеавме тешки моменти!

Пејачката зборуваше за борбата со коронавирус

Познатата српска пејачка Вики Миљковиќ за прв пат јавно прозборе за вирусот корона и опиша како таа успеала да го победи.

Покрај Вики, заразени биле и нејзиниот сопруг Драган Тасковиќ и синот Андреј (13).

-Завршивме со карантин пред 7, 8 дена. Имавме поблаги симптоми, поминавме добро, имав треска само два часа, Андреј исто така имаше треска еден два часа, сопругот имаше треска два дена и почеток на пневмонија, со него беше малку посложено, но ништо страшно. Се грижевме многу за себе цело време, носевме маски, дури имавме и дел за дезинфекција во куќата, место  каде што стоеја нараквици, асепсол, маски “, ја започна приказната Вики во утринската програма на„ Прва ТВ “ .

Пејачката призна дека тешко го поднела сознанието дека е заразена со Ковид 19.

„Тешки се тие моменти, кога дознавме дека Драган и јас сме заразени, почнав да плачам. Андреј не покажа никакви симптоми во тоа време,  детето дојде во нашата соба со маска, исплашено, испаничено, гледа во нас, му кажуваме да не влегува, ја става маската и седнува и тажно нè гледа и прашува: „Ќе бидете ли добро, ништо нема да ви се случи?“. Почнав да плачам “, искрено раскажа Вики.

Таа исто така откри како се снабдувале со храна и лекови.

„Живееме во Белград на вода и честитки за рецепционерите и аптеката што е во нашата зграда, имавме отворена сметка во тамошната аптека, тогаш не плативме ништо, на рецка ни ги дадоа сите потребни лекови. Ние сме им многу благодарни. Фармацевтите ни испратија сè, ги оставија лековите на рецепција, а рецепционерите ни го донесоа на врата, го оставија пред влезот, ги зедовме по неколку минути. Нарачувавме храна од сите можни апликации “, рече Вики Миjковиќ.

 

Kurir.rs/K.Đ.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close