Uncategorized

Позната фолкерка веќе три недели има корона – „Не знам кој дел од телото ме боли повеќе“

Не можела да стане од креветот

По деветнаесет дена од првите симптоми се чувствува подобро

Пејачката Јелена Костов раскажа дека три дена откако почувствувала болки во коските, температура и сува кашлица дознаа дека е болна од вирусот корона.

Како што раскажува пејачката, ни по деветнаесет дена борба со опасниот вирус не успеала да се излечи.

„Сега сум подобро, фала му на Господ. Денес е точно 19-ти ден од мојата борба со короната. најголема среќа имам што со белите дробови е се’ во ред. Целото време сум дома, но можам да ви кажам дека на своја кожа почувствував колку е тоа еден опасен и еден злокобен вирус кога во рок од три дена повеќе не знаев кој дел од телото ме боли повеќе. Не можев да станам од креветот, а по три дена почна да оди кон подобро. Сепак, вчера го добив и вториот тест кој се уште е позитивен“, изјави Јелен Костов деновиве за српскиот портал „Курир“.

Фото: Јелена Костов

Инаку, Јелена за време на полицискиот час во Србија и строгите карантински мерки се придржуваше до препораките и цели две недели воопшто не излезе од нејзиниот дом. Таа тогаш изјави дека им е лута на сите оние кои со своето нефер однесување не се свесни за сериозноста на ситуацијата во која се наоѓаме, додека таа и нејзиниот син Милија се во строга изолација.

„За среќа, никој од моите пријатели, семејството, познаници нема никакви проблеми. Што се однесува до мене, јас од прогласување на вонредната состојба сум во земјата, немам никаде излезено, значи 15 дена сум дома. Никаде не мрднав. Не дозволувам ни синот да излезе од дома, а сопругот мора бидејќи оди на работа. Тој донесува се што ни е потребно, оди да купува, јас веднаш се дезинфицирам. Кваките, влезната врата, се… Можеби малку и претерува. Сериозно го сфаќам сето она што ни се случува. Во шок сум заради безобразните луѓе кои се шетаат Сите ние сме во изолација, а некој таму мора да излезе и да се шета, тоа навистина не можам да го разберам. Сите треба да бидеме паметни во ваквите моменти, да се воздржиме и да дишеме подеднакво.“

Фото: Јелена Костов

„Ова што го гледам деновиве, полни паркови, тоа е страшно! Мислам дека тоа не е фер од страна на тие луѓе“, велеше тогаш Јелена.

Позната манекенка што ги шокиpaше сите

И за време на ригорозните мерки, кога Италија се соочуваше со голем број заразени од новиот вирус, познатата италијанска манекенка Бјанка Доброу (23) беше цели два месеца заразена со вирусот.

Таа и 56-от ден кога се тестираше беше позитивна на корона врусот, иако цело време немапе никакви симптоми.

Младата италијанска манекенка Бјанка Доброу (23) е една од првите во Болоња што имала потврден корона вирус. Но таа бешепозитивна на овој вирус и на 56-от дена откако се зарази, иако немаше никакви симптоми.

Бјанка беше хоспитализирана во болница во Болоња на 28 февруари со температура од 40,7 степени.

Истиот ден и беше потврден Ковид-19.

Фото: Јелена Костов
Фото: Јелена Костов
Фото: Јелена Костов
Фото: Јелена Костов
Фото: Јелена Костов
Фото: Јелена Костов
Фото: Јелена Костов
Фото: Јелена Костов
Фото: Јелена Костов
Фото: Јелена Костов
Фото: Јелена Костов

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close