Кафе муабет

ПЕКАРОТ ЗА КОЈ ЗБОРУВА ЦЕЛИОТ РЕГИОН: Дава леб бесплатно за своите сограѓани кои не можат да си го дозволат!

Кој не може да плати добива леб бесплатно

41 годишниот Џемаил Мартинај е сопственик на пекара која се наоѓа во центарот на Глина, во Хрватска улица на број 8.

Имено за него зборува целиот регион, поради тоа што тој е еден од оние луѓе со меко и големо срце.

Сопственик на пекарницата Мартинај најпрво бил неговиот татко, а сега Џемаил го превземал бизнисот и ја води пекарата од која 46 години се шири мирисот на топол леб.

Пекарницата беше оштетена во земјотресот и се гради повторно. Сега тој реши да им помогне на своите сограѓани кои немаат пари.

Сите сограѓани кои немаат можност да купат леб, можат да го добијат бесплатно. Не срамете се и не двоумете се да побарате леб, напиша сопственикот на пекара од Глина на својот Фејсбук и предизвика лавина од позитивни коментари.

Пред неколку години, тие го проширија својот бизнис во Велика Горица, каде што Мартинај моментално се преселува со своето семејство од безбедносни причини. Но, тој секој ден патува за Глина.

Добриот 41-годишник за хрватскиот портал  24 сата откри зошто решил да подели бесплатен леб на своите сограѓани кои имаат потреба.

– Кога и да одам од Велика Горица до Глина, срцето ми се распаѓа кога ќе ги видам сите тие луѓе кои спијат на земја во ужасни услови. Клеј и неговата околина никогаш не биле особено богати и оваа ситуација целосно ги уништи –  вели Мартинај.

Земјотресот сериозно ја оштети и нивната пекарница. Оџакот на пекарата, висок околу 10 метри, паднал врз куќата во која живеел неговиот татко, а ѕид од соседите се срушил врз возилата што им биле потребни за работа. И покрај сè, тие успеаја да ја санираат целата штета за сè да биде подготвено повторно да се отвори во понеделник во шест часот.

– Ако имав можност, ќе споделев сè. Тука имам дури шеснаесет работници кои имаат семејства и кои треба да ги платам, но повторно, не можам да оставам некого без леб. Кој може, ќе ми плати, а кој не, ќе му го дадам бесплатно. Нема смисла да се земаат пари од некој што ги нема. Верувам во човечка искреност – беше искрен Мартинај. Тој додаде дека Црвениот крст ветил дека ќе донира брашно за да му помогне во таа намера. Но, дури и без тоа, тој би истраел во својата идеја да им помага на луѓето на кои им е потребно.

Додека ги саниравме просториите за пекари, мајсторите работеа напорно на уредување и полирање на работниот простор за да можат да ги испечат првите количини леб во понеделник по разорниот земјотрес, бидејќи тие не работеле. Мартинај рече дека и пред оваа катастрофа често знаел да го даде лебот што ќе му остане по работното време.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close