Кафе муабет

ОФИЦИЈАЛНО КРАЈ НА БРАКОТ: Се разведоа пејачката Северина и Игор Којиќ!

Според медиумите, тие ја чекале пресудата во врска со старателството над малолетникот Александар, синот на Северина и Милан Поповиќ...

Хрватската пејачка Северина и фудбалскиот менаџер Игор Којиќ вчера и официјално се разведоа, а спогодбата за развод беше официјализирана пред судот во Загреб.

Фото Инстаграм/Северина
Фото Инстаграм/Северина
Фото Инстаграм/Северина

Според медиумите, тие ја чекале пресудата во врска со старателството над малолетникот Александар, синот на Северина и Милан Поповиќ.

Имено, Северина и Игор, наводно, цело време се преправале дека се во брак за Северина да има на суд доказ дека е во хармоничен брак, а всушност бракот не функционирал долго време. Како што веќе пишуваа медиумите, Северина ја измами јавноста и судот, и штом дојде пресудата за старателство, таа и Игор официјално се разведоа 15 дена по таа пресуда, пишуваат медиумите.

Фото Инстаграм/Северина
Фото Инстаграм/Северина

Од самиот почеток, сите медиуми пишуваа дека бракот на Северина и Кеба е фарса, и дека тие се заедно за лични интереси. Пред се со цел пејачката да добие целосно старателство над својот син, но не успеа во тоа.

Фото Инстаграм/Северина

Сепак, со месеци е познато дека таа и Игор веќе не живеат под ист покрив, туку водат одвоени животи.

Фото Инстаграм/Северина
Фото Инстаграм/Северина
Фото Инстаграм/Северина

Милан Поповиќ откри шокантни детали за Северина!

Во ексклузивното интервју за српски Телеграф, бизнисменот Милан Поповиќ, поранешниот сопруг на пејачката Северина ја откри вистината за борбата за неговиот син Александар.

Иако долго време не сакаше да коментира ништо, имајќи предвид дека постапката е тајна бидејќи се работи за малолетно дете, тој се одлучи на овој чекор поради серијата невистинити изјави за самата постапка, кои беа објавени во јавноста од пејачката и нејзиниот правен тим.

Фото Инстаграм/Северина
Фото Инстаграм/Северина

Имено, по сослушувањето во судот во Сплит, во јавноста се појави информација дека детето се изјаснило дека сака да живее со својата мајка. Милан за српски Телеграф откри за што точно станува збор.

foto https://www.vecernji.hr/

 

– По завршувањето на рочиштето, адвокатот на Северина Којиќ им се обрати на медиумите и, иако постапката е тајна за јавноста, тој селективно го претстави текот на постапката, и изјави дека детето се изјаснило дека сака да живее со својата мајка. Според досегашната пракса, децата од разведени родители во речиси 100% од случаите изјавуваат дека сакаат да живеат со својот татко и мајка. Нека тато и мама бидат повторно заедно. Секоја друга изјава на детето е осомничена за манипулација со детето од страна на еден од родителите. Лицето кое го испрашувало детето го сторило тоа без судска наредба или друго стручно тело, напротив, стручните тела ја предупредиле дека тоа е штетно за детето. Таа го донесе извештајот на самото сослушување, што обично се прави кога не сакате да и дадете шанса на другата страна да го коментира тој извештај и се што е напишано во извештајот е прилагодено за да има корист мајката на детето. Истото лице се огради од нејзиниот извештај велејќи дека не може да гарантира дека оваа изјава на детето е автентична. Се надевам дека наскоро и ова лице ќе биде гонето, бидејќи тоа што го направи е исто така злосторство. Исто така, сметам дека оваа изјава ќе беше отфрлена, како недозволива како доказ, со оглед на тоа дека детето е во конфликт на лојалност, доколку експертите имаа можност да ја коментираат оваа изјава.

Фото Инстаграм/Северина
Фото Инстаграм/Северина

Се споменува дека експертите, што не е вообичаено, не се појавија на суд. Дали вие, како и вашиот правен тим, ќе инсистирате тие да дојдат на следното?

foto-story

– Според хрватскиот закон, за вештачкиот наод да биде валиден доказ, тој наод мора да биде усно заштитен на сослушување од страна на вештак. За таа цел, окружниот суд го закажа ова рочиште. Многу е сомнително што Окружниот суд одеднаш ја смени својата позиција и одлучи да не ги слуша експертите и со тоа го поби овој наод. Инаку, вештакот кој требаше да се појави на ова рочиште не се појави поради СМС -заканата, која ја доби од Северина Којиќ непосредно пред да дојде на рочиштето. Исто така, многу е сомнително во целата оваа акција на окружниот суд што јас и мајката се согласивме на едно од претходните последни рочишта дека не сакаме да се спроведе нова експертиза. Не сакаме повеќе луѓе да не испрашуваат и на тој начин да го жртвуваат детето, меѓутоа, окружниот суд постапи спротивно на нашата желба и нареди ново вештачење и ново испрашување на детето, со цел одеднаш да се откаже од својата одлука. Сето ова е многу сомнително.

Фото Инстаграм/Северина

Дали е вистина дека поднесовте кривична пријава против Северина токму затоа што вашето дете беше испрашувано, а неговата изјава сега е дел од случајот во окружниот суд во Сплит?

– Да, точно е, поднесов нова кривична пријава бидејќи мајката го убеди детето што да каже. Мислењето на детето е сосема различно од она што беше претставено на судот. Со оглед на тоа дека детето е во судир на лојалност, судот не треба да го земе мислењето на детето како авторитетно во донесувањето на својата одлука. Ако го стори тоа, тоа ќе биде судска одлука спротивна на одредбите на законот.

Милан вели дека Александар сега е доволно голем и речиси за се што се случува се информира од медиумите.

Фото Инстаграм/Северина

– Го заштитувам мојот син на сите можни начини од изложување на целата оваа тема. Целосно го посветив животот на нашиот син. Се надевам дека судот на крајот ќе донесе правна одлука.

Со првостепената пресуда, Северина имаше право да го види детето, но и обврска да плати алиментација. Дали исполнува се?

foto kurir.rs

– Секако, на Северина и беше дозволено да го види детето, инаку одамна ќе прочитавте во медиумите дека е спречена да го види детето. Она што е интересно е дека во последните 20 месеци, за кои пишуваа медоумите, грижливата мајка воопшто не ги искористи термините за да биде со детето. Неодамна, кога и понудив да го земе детето кај неа, таа ми одговори дека не е моја дадилка да го чува моето дете додека сум на пат. Па, за што зборуваме ние.

Милан тврди дека Северина ги корист медумите за да направи медиумски циркус и да се прикаже како мајка жртва.

Фото Инстаграм/Северина

Дали мислите дека постои шанса окружниот суд во Сплит да ја промени одлуката на Општинскиот граѓански суд во Загреб и дека старателството ќе и припадне на Северина?

Фото Инстаграм/Северина
Фото Инстаграм/Северина

– Се надевам дека судот ќе одлучи во најдобар интерес на детето, користејќи ги сите постоечки правни докази и материјали. Ако судот ја поништи пресудата, тоа повторно ќе биде судска одлука донесена спротивно на одредбите на законот, така што ќе мора повторно да поднесам жалба и да ја докажам правдата во повисоките инстанци, завршува Милан.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close