Кафе муабет

Откриена голема тајна за семејството Роквиќ: Еве како зетот се согласува со мајката на Бојана- вакво нешто досега не сте виделе!

Тие се во одлични односи...

Мајката и бабата на Никола Роквиќ се од голема помош на пејачот и неговата избраничка, поранешната манекенка Бојана Баровиќ, кога станува збор за воспитувањето на нивните деца.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Бидејќи Никола и Бојана работат многу, а многу често тој не е дома поради настапи, а таа поради деловни состаноци, тука се бабите да помогнат а тоа е од големо значење за парот.

Фото Инстаграм/Маринко Роквиќ

И двајцата се свесни дека градинката е неопходна за социјализација, другарување и имунитет и не бегаат од тоа, меѓутоа, во оние моменти кога тоа не е опција, „ускокнуваат“ мајките на Николина и Бојана а тие се многу среќни за времето што го поминуваат со внучињата.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Токму поради оваа причина, мајката и бабата на пејачот поминуваат многу време во нивната куќа, па затоа и оние кои го следат секој чекор на музичарот не се изненадија многу кога видоа дека Роквиќ заминал на одмор со својата баба.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bojana Barovic (@bojanabarovic)

Имено, Бојана и Никола заминаа на одмор со своите деца, од каде објавија бајковити фотографии од аква паркот од соништата, а на една од сликите беше и мајката на манекенката, во прегратките на нејзините внуци, секако.

фото инстаграм/Бојана Баровиќ

Она што многумина се прашуваа кој друг оди на одмор со својата баба, мајката на сопругата, но сепак имаше и такви кои го поддржаа овој потег. Познато е дека одморот со деца обично не е вистински одмор, па се верува дека токму поради оваа причина, за да им помогне на Бојана и Никола, ја земале и нејзината мајка.

фото инстаграм/Бојана Баровиќ

Бабата на Никола Роквиќ е прекрасна жена, која исклучиво и секогаш се труди само да им помогне на ќерката и зетот. Таа е насмеана и расположена, сака музика, а сето тоа се сегменти кои однапред укажуваат дека таа и музичарот одлично се согласуваат.

фото инстаграм/Бојана Баровиќ

Неодамна соседите на Бојана Баровиќ и пејачот Никола Роквиќ проговореа за нив и сите имаа само убави зборови.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

– Во медиумите читаме дека Бојана е бремена, веројатно на почетокот на бременоста бидејќи стомакот не се гледа. Ја видов пред неколку дена, се подготвуваа за патување, а таа ми изгледаше само малку отечена во лицето. Така изгледаат трудниците, особено кога е жешко, но носеше лелеав фустан, долг и не и се гледаше стомакот – истакна госпоѓа Нада, која живее во зградата карши нив.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

– Никола е прекрасна душа и прекрасен човек. Го познавав и Маринко, тој беше намќор и за среќа Никола не е на него, но очигледно знаеше да ги воспита децата. Тоа всушност го направи Славица бидејќи и двата сина се многу насмеани и весели луѓе. Бојана кога се пресели овде делуваше вообразено, но со Никола стана достапна. Убаво е да се види како ги воспитуваат децата, зборуваат тивко и како се сакаат. Никола посака трето дете, рече: Дај боже. Драго ми е што желбата му се исполни, нивните деца сигурно ќе станат прекрасни луѓе – рече чичко Љуба.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Во блиската продавница уживаат кога ја гледаат оваа брачна двојка, како и мајката на Никола, Славица.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

– Конечно, добрата вест донесе радост во ова семејство. Од моментот кога Маринко се разболе сите беа тажни. Се трудеа на секој начин да му олеснат, но и да бидат што повеќе со него. Го видовме Никола тажен, неизмерно, а по погребот долго време не се опорави. Бојана повеќе се трудела да биде со децата, а тој одел во манастири, што очигледно му било задоволство. Се врати препороден. Сега радосната вест стигна прво од Марко, па од неговата куќа. Тоа ја израдува и Славица. Често доаѓа, купува намирници и ги шета внуците – велат продавачките кои ги слушаат песните на Никола, а често одат и на неговите настапи кога пее во Белград.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Соседот Стефан вели дека Никола учествува во сите активности кои се однесуваат на уредување на околината и дворот околу зградата и дека често сади дрвца или наводнува цвеќиња.

Фото Инстаграм/Бојана Роквиќ

-Никола имаше ритуал кога некое дете ќе се роди да засади дрво пред зграда, така ќе биде и со ова третото сигурно. Останатите тоа го видоа од него и така се создаде целиот дрворед. Истото го прави и со новогодишната елка, но и со разни растенија што ги носат расадниците. Кога ќе види дека цвеќињата секнале, ги полева. Па, тоа доволно ви кажува каков маж е тој – вели Стефан.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close