Брак

Отишле на меден месец па таму ја оставил сопругата, таа вереникот и избегале- 20 години подоцна “гревот ги стигна”

Синот ги осудува поради ваквата постапка...

На социјалните мрежи секојдневно се соочуваме со шокантни и трогателни животни приказни па така сега на една веб-страница за исповести, едно анонимно момче ја сподели приказната на неговите родители за тоа како се запознале.

фото илустрација

Сепак, иако оваа приказна за некого е романтична, ова момче смета дека за постапката на неговите родители воопшто нема оправдување.

фото илустрација

Тој во својата исповед ги осудува иако овие родители секако не го очекувале од своето дете:

фото илустрација

– Сите луѓе околу мене кажуваат колку е голема и посебна љубовта на моите родители, како таква љубов се раѓа само еднаш… Точно е дека и по 20 години брак се сакаат, но начинот на кој се запознале е, според мое мислење, многу лош. Татко ми се ожени со својата прва жена и отиде со неа на меден месец во хотел, мајка ми и нејзиниот вереник беа во истиот хотел. Мајка ми и татко ми се запознаа во тој хотел, се заљубија, избегаа заедно, мама го остави вереникот, тато се разведе од таа жена и потоа се венчаа 2 години подоцна и ме добија мене. Зборуваат за тоа колку е тоа посебно, како се запознале и ја величат измамата. Можам да замислам како се чувствувале тие двајца што беа измамени и ми е жал за тие луѓе – пишува во оваа исповед, која доби и неколку коментари:

фото илустрација

– После тоа не им испратија СМС, ниту разгледница, ниту писмо, ниту извини, ниту благодарам?
– Барем да оставеа проштално писмо.

фото илустрација

– Нема за што да жалам. Тие луѓе, ако се нормални, не ја изгубиле вербата во љубовта. Тешко е кога некој те изневерува. Некое време сте болни и не се чувствувате живи, барате некоја мана во себе, се лутите, се преиспитувате, можеби имате чувство дека светот ви се срушил, но потоа чекор по чекор доаѓате до своите сетила. Сфаќаш дека не зависи од тебе. Ги отвораш очите – сепак си ти, и гледаш дека другите не те гледаат низ нивните очи, дека некому си убав, атрактивен и добр таков каков што си. И дека си добар за себе.

фото илустрација

– Се согласувам дека не е фер што само побегнаа, тоа е многу неодговорно и незрело. Од друга страна, откако се запознале и се заљубиле, сепак се развеле и се разделиле од претходните луѓе. Не дека не можеле малку поцивилно да ја направат целата работа.

фото илустрација

– Добро е што не си како нив, се само дел од коментарите.

фото илустрација

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close