Бебе

Осум мажи открија зошто сакаат да бидат татко на ЌЕРКИЧКИ

Зошто е најдобро да се биде татко на девојче.

Зошто е најдобро да се биде татко на девојче.

  1. „Таа може да стори сé што е исто добро, ако не и многу подобро, од кое било момче“

“Јас сум татко кој е дома, па го поминувам скоро секој момент со ќерка ми и гледам на секој аспект на нејзината личност. Никогаш не сум бил стереотипно” момче “. Играв со плишани животни и кујна наместо со автомобили и секогаш сакав уметност повеќе од спорт. Убаво е да може да се поврзеш со некој кој е емотивен и емпатичен како мене и ја охрабрувам да ги искажува своите чувства и страсти отколку да ги крие.

Живеме во општество кое им кажува и на момчињата и на девојчињата дека можат да бидат кој и што сакаат, но мислам дека мислиме на различни работи кога се обраќаме до различен пол. Ние ги охрабруваме момчињата да бидат херои, и очекуваме девојките да бидат принцези за да бидат спасени.

Една од моите омилени работи во врска со мојата ќерка е моја одговорност да ја научам дека може да стори сé што сака исто толку добро или веројатно подобро од момче. Таа е сè уште премлада за да знае што навистина сака да прави со нејзиниот живот, но се надевам дека ќе можам да ја инспирирам да го оствари својот сон со напорна работа и решителност “, изјави Остин, таткото на девојчето, а пренесе ХафПост.

  1. „Неверојатно е колку можете да научите од вашите ќерки само ако сте подготвени да седите и да слушате“

“Само ги слушам нивните идеи за иднината. Неверојатно е колку можете да научите од вашите ќерки само ако сте подготвени да седите и да слушате. Тие ќе ви кажат како да изградите ракетен брод за да можат да живеат во вселената, ќе ви кажат како да бидете сигурни дека луѓето го знаат тоа девојките можат да сакаат син, а момчињата розова и ќе ви кажат дека сакаат да се гушкаат кога се тажни “, вели Мајк, таткото на двете девојчиња.

  1. “Дали сум татко феминист? Јас сум горд сум на тоа”.

“Најдобриот дел од тоа да се биде татко на девојче е кршење на стереотипите за тоа што значи да се биде маж. Сакам да ме видат како мијам коса, да готвам, да чистам, да ги капа, да ги носам на лекар и да им читам за да знаат секогаш дека тоа не се” задачите на мама “Исто така, сакам да ги научам дека можам да направам се што може мажот. Дали сум татко феминист? Јас сум и горд сум на тоа”, истакнува Дојин, таткото на двете девојчиња.

  1. „Девојките можат да бидат груби, валкани и жилави како и секое момче“

“Myерките ме научија како да бидам помек и како да не бидам толку сериозен цело време. Ме научија на чајни забави, игри со зборови и дека имам чувство на глупава имитација на гласот. Ме научија како да сакам некого со целото мое битие. Тие ме научија доверба и како да им верувам на луѓето. Научив дека девојчињата можат да бидат груби, валкани и цврсти како секое момче, веројатно и полошо. Тие ме научија да бидам kindубезна дури и кога не сакам да бидам.

Тие ме научија на тоа, иако светот не е фер , Требаше да се обидам да бидам. Ме научија да сакам поинаку од себе, без да ги гледам поинаку. Ме научија дека галењето пред спиење е задолжително за добар сон. Колачињата и чашата млеко исто така многу помагаат. Тие ме научија да бидам поспособен отколку што мислев. Тие ме научија како да бидам маж, татко и подобар сопруг “, изјави Тимоти, татко на две девојчиња.

  1. „Најсреќне сум кога ќе и помогнам да се заштити“

“Гледајќи ја како развива независност и и помагам да ја најде и да ја обликува. Aдам признаам дека бев многу позаинтересиран да воспитам силна девојка отколку момче, иако во ретроспектива не би било важно. Но, тоа е она што го сакам најмногу. Чувствувам огромна потреба да ја заштитам , но јас сум најсреќен кога ќе и помогнам да се заштити “, изјави Крис Руген, таткото на девојчето.

  1. „Шанса да се подигнат и втиснат во светот неколку силни, светли, внимателни, curубопитни, креативни и самоуверени жени“

“Боже, од каде да започнам. Само еден дел? Општо кажано, имате можност да подигнете и втиснете во светот неколку силни, светли, внимателни, љубопитни, креативни и самоуверени жени. Да се ​​биде татко на ќерка ме направи бесконечно подобар човек, вели Џеф.

  1. „Се смееме едни со други“

“Иритирачкиот дел од тоа да се биде татко на девојче е тоа што заедно можеме да бидеме 100% глупави. Се смееме едни со други. Тоа значи дека е крајно зрела или јас сум крајно незрела”, Ла Гвардија, вели татко на две девојчиња.

  1. „Трите ќерки ме научија дека чувствителноста и сочувството се одлични карактеристики“.

“Никогаш не сум бил” машки маж “, што и да значи тоа, но моите три ќерки ме научија дека чувствителноста и сочувството се одлични карактеристики. Никогаш не сум сретнал некој толку внимателен и грижлив како моите девојчиња, а во машко друштво овие особините не се ценат секогаш. Тие ме завиткаа околу нивните мали прсти и уживам во секоја минута од тоа “, рече Стивен, таткото на трите девојчиња.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close