MAMA

Оние коишто го прележале коронавирусот не треба да се „опуштаат“ премногу: Еве колку долго траат антителата

Стекнатиот имунитет не е премногу долг

Стекнатиот имунитет не е премногу долг

Луѓето кои се заразиле со вирусот имаат краткорочен имунитет кон вирусот, кој трае неколку месеци, покажа најновата студија на научници од Кралскиот колеџ во Лондон.

Студијата, која испитала 96 лица, студирала како се формираат антитела на вирусот и колку долго остануваат во него, но се покажало дека тие почнуваат да исчезнуваат три месеци по закрепнувањето, пренесува BBC.

Сепак, она што сè уште не е јасно е дали по исчезнувањето на овие антитела, лицето останува чувствително на истиот вирус и дали може повторно да се зарази.

Сепак, се додава дека дури и ако не се откриени антитела, тоа не значи дека немаме имунитет.Студијата покажа дека антителата не се единствените што ни овозможуваат заштита, затоа што тие се обезбедени и од Т-клетки кои помагаат во борбата против вирусот.

Засега останува да се види што се случува ако луѓето се појават во контакт со вирусот втор или трет пат и дали организмот се бори против вирусот на ист начин.

Вакцината против корона доаѓа во септември, тестирањето влегува во завршна фаза

Вакцината АЗД1222 против коронавирусот, наречена Оксфорд вакцина, која ја разви фармацевтската куќа „Астра зенека“ и Универзитетот Оксфорд, влезе во последна, трета фаза од испитувањата и се очекува на пазарот да биде од септември.

Оксфорд вакцината, наречена AЗД1222, моментално се тестира на околу 10.000 доброволци, на возраст од 18 до 55 години, во Велика Британија, 5.000 во Бразил, 2.000 во Јужна Африка, а наскоро ќе почнат тестови и на 30.000 луѓе во САД, со што влезе во последна – трета фаза, после која ја чека итно одобрение за употреба.

Според информациите од документацијата, тогаш таа вакцина ќе биде во употреба во Британија, САД и неколку европски земју. Според истите информации, веќе е докажано дека вакцината дава 2,6 пати повеќе антитела отколку кај најсилните организими, кои ги создале по природен пат.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close