Кафе муабет

Омилените турски актери драстично слабееле поради оваа серија: Еве како изгледаа- строгата диета донесе резултати

Тие се еден од омилените парови...

Турските актери Халит Ергенч и Бергузар Корел на македонската публика и се допаднаа уште кога се појавија во улогите на Онур и Шехерезад во серијата „1.001 ноќ“ која кај нас се емитуваше во 2010 година.

фото инстаграм/ Бергузар Корел

Популарните турски актери во една прилика открија дека поради улога морале да бидат на диета, односно на посебен режим на исхрана.

Тие успеаја да ослабат за месец и половина за потребите на снимањето на серијата со внимателно испланирана диета.

фото инстаграм/Халит Ергенч

Познато е дека овие актери со години се во хармоничен брак и дека во неколку наврати имале можност да соработуваат. Заедно можевме да ги видиме и во серијата „Ти си мојата татковина“ (Vatanım sensin) во 2016 година, каде што глумеа и вљубена двојка.

ФОТО: Бергузар Корел / Инстаграм

Халит Ергенч го глумеше Џевдет, додека негова сопруга и колешка беше убавата Азизе, а интересно е што мораа да се потрудат многу пред снимањето на серијата. Не само во глумата и во учење на текстот, туку мораа да држат и диета.

ФОТО: Бергузар Корел / Инстаграм

Вистината е дека тоа беше обврска само за Халит, но Бергузар реши да се солидаризира со него. Имено, актерот имал задача да глуми војник во грчко заробеништво за време на балканските војни, а за верно да го прикаже измачениот затвореник морал да се ослободи од вишокот килограми.

ФОТО: Бергузар Корел / Инстаграм

Во една прилика актерите открија дека диетата и планот за исхрана го направила Бергузар Корел, а по само месец и половина, наводно изгубиле доста од вишокот килограми: Халит 14 и неговата сопруга седум, и тоа додека биле на исцрпувачко целодневно снимање.

ФОТО: Бергузар Корел / Инстаграм

– Јадам сиров зеленчук и полупечено месо – рекол актерот, кој бил „воено дисциплиниран“.

ФОТО: Бергузар Корел / Инстаграм

– Од исхраната го исфрлив шеќерот, потоа храната со глутен, како и млечните производи – објасни тој. – Всушност, можам да кажам дека бев на диета без брза храна.

ФОТО: Бергузар Корел / Инстаграм

Како што тогаш пишуваа медиумите, Халит на снимање го носеше оброкот кој најчесто се состоеше од:

-ѓумбир
-зелени јаболка
-морков
-цвекло
-суров спанаќ
-целер

Актерот истакна дека често јадел супа од тиква и салата од киноа, а кога станува збор за пијалоци,  обично пиел лимонада.

ФОТО: Бергузар Корел / Инстаграм

Што се однесува до слатките, актерот и актерката не се одрекоа од слатките закуски па јадеа десерт од нане, портокал, какао во прав и урми. озволени биле и солени закуски: бадеми и ленено семе или какао путер и крекери од бадеми.

ФОТО: Бергузар Корел / Инстаграм

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close