MAMA

Ова е единствениот народен лек кој е признат од лекарите: Исфрла слуз од белите дробови, го олеснува дишењето, спречува силна кашлица!

Телото реагира на сето ова со силна кашлица, но тоа е само начин да се борите против инфекцијата

Запишете го овој рецепт за сузбивање на кашлицата

Крајот на летото и почетокот на есента може да биде страшно за луѓето кои се борат со алергии. На тоа додадете ги пушењето и загадувањето на воздухот.

Телото реагира на сето ова со силна кашлица, но тоа е само начин да се борите против инфекцијата и да ја исфрлите слузта од белите дробови.

Еве што вели д-р Меркола од клиниката Мајо:

Кашлицата се смета за акутна ако трае помалку од три недели. Се смета за „хронична“ ако трае подолго од осум недели (четири недели кај деца.)

Причини за акутна кашлица може да бидат: настинка, грип, иритации од воздух, пневмонија, голема кашлица.

Причини за хронична кашлица: алергии, астма, бронхитис, гастроезофагеална фелукс болест.

Иако причините за кашлање се различни, кашлицата е таму за да се исфрли слуз од телото. Тој е единствениот одбранбен механизам на вашето тело дизајниран да ви го олесни дишењето. Понекогаш е лесно да се каже зошто кашлате, но може да биде и мистерија “.

Кога ќе се појави кашлица, најдобро би било да се консултирате со лекар, но и да го земете овој народен лек:

Неопходно е:

2 зрели банани

2 лажици суров мед

400 мл вода

Подготовка: Ставете вода да зоврие. Пасирајте ги бананите и додајте ги во водата. Оставете го настрана да се излади (околу половина час.)

Додадете мед и добро промешајте. Земете 100 ml од овој производ дневно. Загрејте го пред секоја употреба.

Бананите ќе ги ублажат симптомите на кашлица, но и ќе ви помогнат да имате помирен сон.

Бананите се богати со витамини и минерали и имаат корисен ефект врз нашето здравје. Нутриционистите тврдат дека ако јадете само две банани на ден за еден месец, ќе направите многу добро за вашето тело и вашето здравје.

Подобро расположение .Ова овошје содржи состојката триптофан, еден вид протеин што телото го претвора во серотонин, познат како хормон за среќа. Благодарение на него, кој продира во мозокот побрзо, нашето расположение е на својот врв, затоа сме посреќни.

Во бананите има многу триптофан, па кога се чувствувате лошо или се чувствувате депресивно, јадете го ова овошје. Покрај тоа, серотонинот има смирувачки ефект и го подобрува спиењето.

Брзо варење .Ова овошје е одличен извор на растителни влакна, поради што ги регулира сите цревни проблеми. Ако јадете една банана пред оброк, нема да имате проблеми со надуеност.

Ова е затоа што, иако многумина мислат поинаку, бананите не се виновници за затвор. Напротив, тие го регулираат и забрзуваат дигестивниот систем.

Регулиран притисок и здраво срце.Тие содржат многу малку натриум, но тие се полни со калиум, што е одлично за регулирање на крвниот притисок и здравјето на срцето.

Научниците велат дека консумирањето банани дневно може да го намали ризикот од срцев удар за дури 40 проценти.

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close