MAMA

Оваа МАМА има ГЕНИЈАЛЕН трик со кој успева на детето да не му купи се што ќе посака од продавница за играчки

Дали некогаш сте се запрашале дали е добро тоа?

Дали му ја купувате на вашето дете секоја играчка што ќе ја посака?

Дали некогаш сте се запрашале дали е добро тоа? Верувале или не, многу играчки можат да им наштетат на децата или сериозно да го загрозат нивното здравје.

Така, американските педијатри тврдат дека оние играчки што содржат магнети се опасни, бидејќи лесно може да се случи детето случајно да проголта магнет.

Може да го блокира дигестивниот систем, да предизвика здравствени проблеми, а радиолошки преглед не може да утврди каде е проголтаниот предмет.

За време на прегледот, лекарите користат компас за да утврдат дали станува збор за магнет воопшто. Експертите затоа препорачуваат децата под шест години да не купуваат играчки што содржат магнети. Децата на возраст под три години треба да бидат уште повнимателни, бидејќи на таа возраст децата инстинктивно ставаат сè во устата, а органите за дишење се премногу мали.

Од друга страна, постојат неколку трикови за тоа како да направите гумени играчки или плишани играчки да траат што е можно подолго или да го вратите стариот сјај.

– Гумени детски играчки ќе останат еластични и меки ако ги избришете со неколку капки глицерин по миењето. Оставете ги така преку ноќ, а потоа повторно измијте ги со млака вода и сапуница. – Изматете ги плишаните играчки со пченкарно брашно или исчистете со моќна правосмукалка. Поправете го четканото крзно со фен за коса. Закрпете ги дупките што се појавуваат на играчките со разнобојни крпи и ќе добиете нова играчка.

Кристина Вотс е мајка на три деца и добро знае колку е исцрпувачко да се биде со дете во продавницата и да слуша сите видови на молење за да купи нешто.

Овие ситуации се особено проблематични во годината пред празниците кога малите знаат дека наскоро ќе добијат сè и сешто, а продавниците се полни со детали што го привлекуваат нивнотот внимание. Таа наиде на одличен начин да се спаси од тоа и едноставно престана да зборува и да се обиде да ги убеди своите деца зошто треба да купи нешто.

– Нашето оди во продавница беше најлошото овој период од годината. Моите деца, се разбира, сакаат сè – рече таа, додавајќи дека минувала низ главата безброј пати колку би било лесно да се има љубезни, резервирани деца кои не барале работи – рече таа.

Сега, на пример, кога нејзината ќерка Емерсон ја замолува да купи играчка, Кристина го зема мобилниот телефон и се слика со тоа.

Како ја поправа ситуацијата?

– Застанете за момент и коментирајте што вели детето со зборовите: Ајде да ве фотографираме и да го испратиме (играчка) за Дедо Мраз за тој да знае што сакаш. Кога Еми ќе ми пријде, се насмевнува,’, прашува да ја види фотографијата, а потоа ја остава играчката и продолжува понатаму. Магично е. Без солзи, без врескање … И, конечно, заборавете на сè за неколку минути, вели оваа мајка.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close