MAMA

Оваа МАМА за девет месеци ослабе 33 килограми и го исчисти ЛИЦЕТО: Ова е нејзината тајна

Мелиса Тајмер (31) од Сиднеј вели дека ретко готвела.

Кога видела дека тежи 107 килограми, оваа мајка решила да направи нешто итно и еве како успеала целосно да се трансформира.

Мелиса Тајмер (31) од Сиднеј вели дека ретко готвела. Најмногу нарачувала храна, јадела закуски, слатки и сокови и вели дека дури и кога готвeла, тоа претежно било нешто масно и калорично.

Ваквата диета остави последици, па наскоро се соочи со бројка од 107 килограми.

– Сакав да ослабнам и да се вратам во форма, и тогаш сè уште ја доив својата ќерка – вели таа, па реши да го прилагоди својот план за исхрана во тие околности.

КАКО ДА ИЗГУБИТЕ ОД ТЕЖИНАТА?

– Решив да вежбам еден час на ден. Направив едноставни вежби како сквотови и склекови, како и кардио тренинг заснован на трчање и скокање. Што се однесува до исхраната, таму имав детален план – вели таа, додавајќи дека деталното планирање на набавките најмногу и помогнало.

– Пред да одите во продавницата, направете детален список за да не паѓате во искушение. Се фокусирав на зеленчук и овошје. Моите јадења главно се засноваат на мексиканската кујна затоа што е здрава, лесна за подготвување, хранлива и ефтина – вели таа, советувајќи ги сите да јадат што е можно поразлично, за да знаат што им одговара.

Како што објаснува понатаму, таа се обидела да јаде помалку месо и повеќе зеленчук. Кога направила лазања, наместо мелено месо користела тиквички и модар патлиџан.

Со овој метод, вели таа, таа изгуби 33 килограми за 9 месеци, а на патот и беше целосно исчистено лицето од акни и мозолчиња, па затоа вели дека готвењето ја спасило и нејзината линија и лицето.

Придржувајте се до правилото за диети кое гласи дека никогаш не смеете да бидете гладни, па уживајте во губењето на килограмите.

Хељда е дозволено да јадете колку што сакате, без зачини, сосови и сол. Важно е да пиете 1 литар кефир и најмалку литро и пол вода на ден. Во текот на денот можете да земате овошје и зеленчук (јаболко, портокал, салата од зелка, зелен зеленчук, суви сливи, лажица мед). Можете да јадете варен зелен зеленчук – спанаќ, брокула, прокељ, грашок, но без сол и други зачини.

Хељда диетата не е гладување, па затоа не треба да имате чувство на глад. Кога ќе завршите со диетата, чистењето на телото се продолжува уште неколку дена, па немојте веднаш да се мерите, туку почекајте уште неколку дена за да застанете на вага.

Оваа житна култура е нискокалорична и содржи многу протеини, аминокиселини, железо, магнезиум, калиум, фосфор, јод, витамини Б1 и Б6.

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close