MAMA

Оваа МАМА е доказ дека кога се сака, сè се може, ослабе 60 килограми за една година (ФОТО)

Киа е од Калифорнија со години се обидува да биде на диета без никакви резултати

Приказната на Киа Tвистелман инспирираше многу други.

Киа е од Калифорнија со години се обидува да биде на диета без никакви резултати. После неколку години неуспех, таа успеа да изгуби 60 килограми за само една година и успеа да го стори тоа со промена на само пет животни навики.

Сега Киа им помага на другите да го сторат истото. Во моментот кога решила да го промени животот, таа се качила во авионот и забележала дека не може да стави на сигурносниот појас.

Книгата „Девојко, измиј го лицето“ од Рејчел Холис беше покана за неа да го промени животот.Таа имаше само 25 години и мораше да ја преземе одговорноста за своите постапки. Време беше да го земеме животот во свои раце. Имено, Киа се бори со телесната тежина уште од детството.

„Тежината ми остави големи последици врз мене и физички и психички. Не ми беше дозволено да одам на море, езеро или базен. Ми беше непријатно да носам костум за капење“, рече таа.

Губењето тежина не беше лесно. Но, важно е да се задржи позитивен став и да не се изгуби мотивацијата.

„Имаше многу моменти кога сакав да се откажам. Особено кога не гледате резултати. Морав постојано да се потсетувам дека губењето на тежината е реализација на сите мои соништа“, рече таа.

Овие пет навики го сменија нејзиниот живот:

“Разбудете се еден час порано од вообичаеното и посветете го тоа време на себе. Вежбајте најмалку 30 минути. Да се ​​откажете од секој оброк што не е добар за вашето тело. Пијте многу вода. Пишувајте десет работи за кои сте благодарни секој ден”, рече Киа.

Придржувањето до овие едноставни навики им помогна да создадат цврста основа за нов и здрав начин на живот. Фокусувањето може да ви помогне да постигнете сè. Нејзината трансформација ги инспирираше нејзините најблиски.

Покрај тоа, сите нејзини следбеници на нејзиниот Инстаграм профил. Една од нејзините пријатели изгуби над 50 килограми, а нејзиниот брат 70.

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close