Кафе муабет

НОВИНАРКАТА ЗА КОЈА ЗБОРУВА ЦЕЛИОТ РЕГИОН: Ве лажат дека не се живее од љубов, од пари само се преживува- упати моќна порака и предизвика лавина од коментари!

Таа воглавно пишува за животот, љубовта, татковината, но и за актуелните настани...

Младата писателка и новинарка Марина Радош предизвика бура од реакции со својот статус кој го сподели на Фејсбук.

FOTO: MARINA RADOŠ / FACEBOOK

Имено таа е многу активна на оваа социјална мрежа и има над 35.000 следбеници кои секојдневно ја пратат и уживаат во нејзините зборови.

Таа воглавно пишува за животот, љубовта, татковината, но и за актуелните настани.

FOTO: MARINA RADOŠ / FACEBOOK

Таа предизвка низа од коментари со својот статус во кој се осврна на љубовта и парите и вечната дилема, кое од нив е всушност клучно за среќата.

Ја пренесуваме нејзината моќна, порака во целост.

FOTO: MARINA RADOŠ / FACEBOOK

“Што ако ве излажат дека не се живее од љубов? Мајка ми еднаш ми рече дека живее од љубов а преживува од пари. Јас и верувам. Затоа што никаде не сум видела толку многу љубов како во станови од 30 квадратни метри и болнички кревети. Што ако ве излажат дека љубовта ќе престане со текот на времето, дека „ќе се смеете еден ден и ќе ја заборавите вашата љубов? Ниту една од нашите млади раце не ја држи другата цврсто како што се држат две стари раце. Што ако ве излажат дека треба да најдете некој ист како вас? Мене не успеаја да ме излажат така, бидејќи никогаш не сум видела толку инает и борба, како во љубовта што соседите и тетките ја осудуваа од прозорецот.

FOTO: MARINA RADOŠ / FACEBOOK

Како да се тие мерка за вашите животи. Што ако ве излажат дека љубовта мора да ја носи вашата нација и вера? Тие не успеаја да го докажат тоа со приказните во весниците, но јас со свои очи ги видов оние најголеми љубови, најубавите деца, најмногу жртви токму кај таквите луѓе. И да, тие се среќни. Далеку од сите кои се откажаа од нив за нивната љубов. И оние чија мешана љубов пропадна, исто како што ќе пропаднеше и да не беа во мешан брак. Што ако ве излажеа дека треба да стапите во брак на 25 години? До 35-та? До 40 години, бидејќи е крајно време?

FOTO: MARINA RADOŠ / FACEBOOK

Тие не ме убедија затоа што никој не ми зборуваше за љубовта толку реално и вистинито, како оној што ја најде својата сродна душа на 50-годишна возраст. И сега таа му се зари во прегратките како 15-годишно девојче. Што ако ве лажат постојано? Што ако тие постојано се обидуваат да ве убедуваат дека љубовта е она што го имале порано, а сега веќе ја немаат затоа што престанува „кога сиромаштјата ќе влезе на врата“, „кога ќе дојдат децата“, „кога заемот треба да се отплати ‘,’ кога болеста ќе го наруши спокојот ‘,’ кога тој повеќе не може да спие со вас три пати на ден ‘.

FOTO: MARINA RADOŠ / FACEBOOK

Ни мене не ми верувајте. Верувајте само во себе. Цврсто држете ја својата љубов; со раце, нозе, нокти. Затоа што нема да запре, туку ќе стане посилна, токму кога ќе дојдат децата. Исто како и кога сиромаштијата влегува на врата. Тогаш кога заемот треба да се врати.  И, можеби не сте сите за заљубени, но создавајте деца од љубов. Или не ги правете. На некои љубови дури и не им треба ништо. Само не дозволувајте да ве лажат. Другите се мешаат во нашите плати, образование, работа, здравје, облека, исхрана, влијаат на половина од нашите животи затоа што светот е таков. Но, никому не ја давај својата љубов. Затоа што тоа е најмногу што ќе постигнете во животот.

FOTO: MARINA RADOŠ / FACEBOOK

Залудно е плата од илјадници евра ако на крајот од денот влезете во празен стан со ќеси со најнова облека што никој не може да ја соблече. И сите пари на светот не вредат, ако немате со кого да ги споделите. Затоа што живееш од љубов.Со пари се преживува “, напиша оваа талентирана Херцеговинка.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close