MAMA

„Никој не се појави на роденденот на мојот син, зошто?“: Зборовите на оваа мајка ќе ви го скршат срцето

Жената, борејќи се со солзите, открила дека семејството било уништено од луѓе кои не се појавиле на прославата.

Мајката се расплака додека раскажува во видеото на Тик Ток што се случило на прославата на роденденот на нејзиниот син, кој има Даунов синдром.

Жената, борејќи се со солзите, открила дека семејството било уништено од луѓе кои не се појавиле на прославата.

– Викендов организиравме забава за мојот син кој наполни 5 години. Дали сакате да знаете колку луѓе дојдоа? започнала жената.

– Еден.Мајката вели во видеото дека вакво нешто би го растажило секое дете, но нејзиниот син има Даунов синдром – Мојот син има Даунов синдром и не разбираше што се случува, боли. Што ќе се случи кога ќе сфати? Како ќе реагира кога ќе разбере дека намерно го избегнуваат? Зошто? – праша жената, гушејќи се од солзи.

На крајот, мајката не издржа повеќе и ја исклучи камерата. Видеото наскоро стана вирално, бидејќи родителите го споделија на социјалните мрежи поддржувајќи ја.

– Ова е поразително за оваа мајка. Бидете подобри родители – напиша една личност.

– Имам ќерка со Даунов синдром и мислам дека повеќе луѓе треба да ја слушнат оваа приказна – друга мајка ја поддржуваше.

– Моето срце се крши за неа и за него- додаде друг родител.

– Најстрашна работа на светот е кога ќе видите дека вашето дете е повредено, и не можете да му помогнете – напиша третиот корисник на платформата Тик Ток.

Една мајка сподели слично искуство. Имено, нејзините две ќерки страдаат од Даунов синдром.

– Моите ќерки никогаш не биле поканети на роденденски забави, освен со роднини. Знам дека децата во нивните часови се забавуваа со години, но никој не ги покани – напиша таа.

Девојка со Даунов синдром е модел и олимпијадец

Имав одлични можности да започнам да работам како модел и сфатив дека го сакам, вели американката Челзи Вернер, на која и беше дијагностицирана Даунов синдром уште од раѓање.

Беше во искушение во разни спортови, но најмногу беше заинтересирана за гимнастика. Таа тренираше напорно и нејзината напорна работа се исплатеше.

Таа го освои првенството на САД четири пати и Светското првенство двапати.- Мислам дека гимнастиката ме на научи дисциплина и напорна работа. Потребно е долго време за некои движења да ги научам и мислам дека кога го сторив тоа ја зголеми мојата самодоверба – вели за Челзи.

Покрај успешната кариера во гимнастика, Челзи доби и неколку можности за моделирање и работеше со големи брендови. Во 2016 година, таа ја снимаше својата прва кампања, а истата година беше дел од Модната недела во Њујорк.

– Отсекогаш сум сакал да бидам пред камерите. Јас сум многу позитивна личност и не гледам пречките во мојот живот. Јас сум тврдоглава и упорна, работам напорно и секогаш се исплаќа – рече Американката, која сака нејзината приказна да биде поттик за другите да не се откажуваат од своите нови и да настојуваат да ги направат.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close