Кафе муабет

“Не се гледам во улога на мајка”: Турската актерка јавно прозборе што мисли за мајчинството и доби низа критики поради оваа изјава!

На списокот на бестселери е и серијата „Во пламен“ со која го достгна врвот на својата кариера....

Турската актерка Демет Евгар за прв пат се појави на филмското платно кога имаше само 17-години а сега, 24 години подоцна, ужива голема слава. Оваа убава дама не крие дека е среќна во љубовта, и зборува гласно за положбата на жените во светот.

Фото Инстаграм/ Demet Evgar
Фото Инстаграм/ Demet Evgar

-Кога имав осум години, со ентузијазам гледав актерки во тогаш популарните серии. Не можев ни да сонувам дека еден ден ќе добијам шанса да бидам на нивно место. Долго се борев за своите соништа – вели 41-годишната турска актерка Демет Евгар. На списокот на бестселери е и серијата „Во пламен“ со која го достгна врвот на својата кариера.

Фото Инстаграм/ Demet Evgar
Фото Инстаграм/ Demet Evgar

– Серијата ‘Во пламен’ беше многу поучна за мене. Со овој проект отворив сосема нови врати – рече Демет, која зборува и приватно, во бројни интервјуа, за позицијата на жените, како во Турција, така и во светот, така што оваа улога е совршена за неа.

– Според сведоштвата од историјата, гледаме дека жените биле под голем притисок со векови, од преминот од матријархат во патријаршија. Општеството и го одзема правото на жената да постои без да бде покриена. Покрај тоа, жената се лишува од слобода. Таа се цензурира, дури и без да биде свесна за тоа. На пример, по последниот земјотрес во Измир, една жена напиша дека сакала да истрча од станот за да си го спаси животот, но прво провери дали има градник. Тоа е застрашувачко. И кога ќе погледнете од таа позиција, тешко е да се биде жена – вели Демет, која многумина ја осудија затоа што еднаш искрено рече дека не се гледа себеси во улога на мајка, по што ја нарекоа амбициозна , арогантна и себична.

Фото Инстаграм/ Demet Evgar
Фото Инстаграм/ Demet Evgar
Фото Инстаграм/ Demet Evgar

– Што ако жената не е мајка или не сака да биде мајка? Мајчинството е многу драгоцено и кога ќе го ставите во една кутија, тогаш ќе го објективирате. Не можеме да ја изедначиме светоста со битието. Свети вредности, идеи. Секој има право да греши, да живее и да заминува. Ако сакате да направите нешто свето, тогаш му ја одземате можноста да погреши – рече Демет, која секогаш знаеше што сака и не се плашеше да го каже тоа гласно. За да го постигне тоа, и помогнаа нејзините родители, кои, како што вели, ја воспитале на вистински начин.

Фото Инстаграм/ Demet Evgar

– Моите родители уште од рана возраст ме научија дека е важно да се има доволно самодоверба. Тие секогаш ми велеа дека морам да ги следам своите соништа. Не поминуваше ден кога мајка ми не ми велеше дека сум посебна и талентирана. Тоа прилично влијаеше на моите вредности и вербата во себе. Научив дека само небото е граница и дека можам да направам што сакам – вели актерката која во последниот филм ‘Topal Sükran’in Maceralari’ толкува улога на лик кој воопшто не зборува.

Фото Инстаграм/ Demet Evgar
Фото Инстаграм/ Demet Evgar

– Нема дијалог во филмот. Јас се подготвував за оваа улога со медитација. Два месеци пред почетокот на снимањето, мојот мобилен телефон падна во морето, што го сфатив како знак и не купив нов. Живеев седум месеци без него. Детоксикација. Бев осамена некое време и не разговарав со никого. Постои голема слобода кога не мора да зборувате. За прв пат во филмот, таа исто така мораше да игра сцена со лез-бејско водење љубов, и тоа не и беше проблем. Напротив, тоа искуство целосно ја збогати нејзината глума.

Фото Инстаграм/ Demet Evgar

– Ние не му придававме некое посебно значење на тоа. Таа сцена беше исто толку вредна и важна како и другите. Многу сум благодарна што ја споделив оваа сцена со Ајзе Мелике, мојата блиска пријателка која многу добро ја познавам, што многу ни помогна во снимањето. Љубовта е љубов, не е важно кој пол го сакате. Љубовта настанува кога две души ќе се препознаат едни со други. Душите се препознаваат и никој не може ништо да им направи.– Полесно ми е. Имам и енергија, се познавам подобро. Повеќе не се обидувам да им објаснувам конкретно на другите. Веќе не се вознемирувам за ништо – истакнува актерката која за разлика од нејзините колешки, никогаш не била на списокот на најубави жени во светот. Некои дури и ја нарекуваа со погрдни имиња поради нејзиниот изглед и рекоа дека не е доволно привлечна за да се занимава со таа професија, но тоа не ја оптеретуваше ниту најмалку.

Фото Инстаграм/ Demet Evgar

– Живееме во свет кој е обликуван, во кој се уништува поимот за убавина. Маж со деформирано лице е харизматичен, а жената е грда. Ова повторно му беше наметнато на општеството од жената. Прво, ние жените треба да се справиме со тоа во себе и во приватниот живот. Никогаш не размислувам за тоа како изгледам, дали ќе излезам на сцената убава или грда. Најважно за мене е да го претставам ликот што го глумам  како што треба. Слушнав секакви коментари засновани на изгледот, но ваквите несоодветни изјави доаѓаат преку едното уво и излегуваат преку другото. Не сум оптеретена ниту со естетски третмани и никогаш не сум бил на ниту еден. Дури и за чистење на лицето. Користам хидратантна крема, пијам млака вода, користам колаген, но тоа го правам затоа што го почитувам своето тело. Да се ​​претера за убавина би значело непочитување на телото, вели таа.

Фото Инстаграм/ Demet Evgar

Кога станува збор за приватниот живот, таа не открива многу но турските медиуми објавија дека таа е во среќна врска со угостителот Левент Бабатас.

Фото Инстаграм/ Demet Evgar

– Денес луѓето живеат залепени едни за други. И кога се во друштво, секогаш очекуваат да бидат забавувани, секогаш сакаат нешто од некого. Луѓето се плашат да бидат сами затоа што не знаат што да прават кога ќе останат сами. Осаменоста е чекор кон тоа да се биде индивидуален. Важно е да имате храброст да бидете сами. Ако не можете да бидете сами, се воздржувате да бидете вистинска индивидуа. Но, како и сите други, љубовта ме смирува. Како летен дожд, тоа ме приближува до себе. Левент е човек со вкус и е образован. Неодамна отвори ресторан, а под неговата палка подготвивме многу вкусно мени. Патем, сакам да готвам, а специјалитет ми е пита со кромид. Јас го освоив со неа – заклучи таа.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close