Кафе муабет

Не роди свои чеда, но посвои и израсна 48 дечиња: Животот не ја милуваше, нејзината приказна ќе ви го скрши срцето- ова не го знаевте за Есма Реџепова!

Беше позната како ромска кралица на музиката...

Пејачката Есма Реџепова почина во декември 2016 година на 73-годишна возраст, оставајќи зад себе многу незаборавни дела.

 

ФОТО: Симеон Атанасов/Фејсбук

Иако поради нејзиното богатство кое го стекна низ годините многумина ќе помислат дека Есма имала живот од бајките, сепак дека воопшто не и било лесно, сведочи изјавата што таа ја даде во едно интервју.

ФОТО: Симеон Атанасов/Фејсбук
ФОТО: Симеон Атанасов/Фејсбук

Кога луѓето во семејството се сакаат, сиромаштијата не е тешка. Најтешко ми беше кога започнав прво одделение и кога сите ме нарекуваа „Циган“. Никој не сакаше да седи со мене на клупа. Тогаш првпат сфатив дека бев различна од другите деца и тоа ми беше најтешко “, рече Есма.

фото профимедиа
фото профимедиа

Имаше само 10 години кога започна да пее, а на 13-годишна возраст победи на музички натпревар каде се запозна и со Стиво Теодосијевски, познат хармоникаш и водач на оркестар. Тој побара дозвола од родителите на Есма да им се придружи на турнеја. Со согласност на родителите, девојчето започнало професионално да се занимава со музика и да настапува со оркестарот на многу места, а подоцна и низ целиот свет.

Стево беше нејзин учител, пријател и соработник.

Со текот на времето, се роди љубов од пријателството, па Есма се омажи за Стево, кој беше 22 години постар. Тие немаа свои деца, но им помагаа на другите деца. Тие посвоија дури четириесет и седум момчиња, кои ги школуваа, главно се занимаваа со музика и настапуваа во нивниот оркестар „Теодосиевски“. Есма ги одгледа сите свои синови и се грижеше финансиски за нив. После голем број синови, таа посвои девојче.

ФОТО: Симеон Атанасов/Фејсбук
ФОТО: Симеон Атанасов/Фејсбук

“Мислам дека имавме хармоничен брак. Никогаш не бевме лути еден на друг, се сакавме и се почитувавме. Секаде има мали кавги, но тоа се само за малите нешта што на шега ги надминавме”. изјави своевремено Есма за Hello.rs.

Својот живот го посвети на песни и хуманитарна работа, и тоа го правеше со толку многу љубов и успех, и двапати беше номинирана за Нобелова награда! Првиот пат беше во 1987 година како кандидат на Југословенскиот црвен крст, а вториот пат на иницијатива на Светската организација на Ромите. Познато е дека таа се бореше со сите сили за подобар статус на Ромите во светот.

ФОТО: Симеон Атанасов/Фејсбук
ФОТО: Симеон Атанасов/Фејсбук

Како што е наведено на Википедија во 1976 година, во Гандинагар, Индија, беше прогласена за кралица на ромската музика, што и даде голема мотивација да работи и да создава неуморно. Таа создаде повеќе од 580 уметнички дела, кои вклучуваат над 100 синглови, 20 албуми и шест филмови.

Во 2013 г. ја доби престижната титула Национален уметник на Република Македонија.

ФОТО: Симеон Атанасов/Фејсбук
ФОТО: Симеон Атанасов/Фејсбук

Есма досега „излажала“ многу народи. Кога пеела во Шпанија мислеле дека е шпанска Ромка. Во Русија „малку го згрешила акцентот“, па публиката помислила дека е од Узбекистан. Во Келн публика од 20.000 гледачи занемела пред нејзиниот глас. Во концертната сала завладеала апсолутна тишина како никогаш дотогаш. И покрај настапите, и покрај грижата за големото семејство, таа успеа да даде и свој придонес во политиката. Беше активна членка на Демократска алтернатива на Васил Тупурковски.

Есма е најмаркантното музичко име на македонската, балканската и светската музичка фолк-сцена, таа е жена која животот го посвети на хуманоста, човекољубието и добрината. Жената со божествениот глас почнувајќи од првото музичко откривање на 11 март, благодарение на ангелскиот глас стана светски прифатена и призната, таа со песната, темпераментот и ромскиот музички ритам го освои светот. Есма стана лесно препознатлив македонски бренд во светот со својата оригиналност и музичка виртуозност.

Есма Реџепова се појави во неколку филмови

Дебитираше како глумица во „Крст Ракоц“, југословенски филм објавен во 1962 година, а во главната улога ја играше Бата Живоиновиќ. Таа снимила четири песни вклучени во саундтракот. Во 1968 година, таа се појави како пејач во Зајеј Македониј, филм за кој сними песни. Таа последен пат се појави во југословенски филм во 1971 година, за Југовизија, во којашто ја одигра својата улога.

Во 2000-тите Реџепова ја продолжи својата филмска кариера. Таа се појави во четири документарни филмови во текот на деценијата, почнувајќи од германската Им Герцен де Лихтс – Die Nacht der Primadonnen во 2002 година. Потоа беше проследено со „Кога патот се наведнува …“ Приказни за цигански караван во 2006 година, документарен филм за пет роми музиката дејствува на нивната турнеја низ САД. Таа сепак беше многу несреќна поради овој филм и сликата што ја дава за нејзината заедница. Мислеше дека публиката ќе замисли дека сите Роми живеат во неволји, игнорирајќи дека има Роми од средна класа, исто како и самата. Филмот „Rromani Soul“, објавен една година по и во режија на Луј Муше, го карактеризира Есма како водич за вистинското потекло на Ромите што се наоѓа во Каннај, Утар Прадеш од ромскиот јазичар Марсел Куртијад. Во 2009 година таа се појави во вториот германски документарен филм, Балкан душа и цигански блуз.

Есма Реџепова сними и објави повеќе од 580 песни, меѓу кои и две платина и осум златни дискови. Изврши повеќе од 22.000 концерти, од кои една третина се одржаа за добротворни цели. Со Ансамблот Теодосиевски сними 108 синглови, 32 компактни касети, 15 дискови, шест видеокасети и бројни телевизиски емисии.

Реџепова најмногу пееше на ромски и македонски, но исто така сними песни на српскохрватски, турски, хебрејски, грчки и хинди. Реџеповите песни често зборуваат за љубов, тага и брак. Една од нејзините најпознати песни наречена Чаје Шукарие стана химна за сите Роми насекаде низ светот.

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close