MAMA

Не дозволувајте да ве лажат дека е луксуз да одите во ресторан и на долги патувања! Не е важно! Еве што значи луксузен живот!

Луксузот не е нова долна облека, кармини, вечера во ресторан и накит. Вистински луксуз е да се живее како што сакате

Реалниот живот е всушност луксуз

Луксузот не е нова долна облека, кармини, вечера во ресторан и накит. Вистински луксуз е да се живее како што сакате. Во удобни панталони. Во удобни чизми. Со боја на кармин што ви се допаѓа или воопшто нема кармин. Има храна што ја сакате, да бидете пријатели со луѓе кои се топли, да бидете заедно од љубов, а не од чувство на должност.

Научете да се откажувате од непотребни работи. Од она што е застарено. Уморен. И гледајте што сакате.

Петгодишната ќерка на мојот пријател го поминува целиот свој мал живот јадејќи ја истата лажица. Тој може да си дозволи луксуз да јаде храна со одредена лажица. Нејзината мајка многу срамежливо ја оправдува својата навика, секогаш кога јадеме некаде заедно. Со себе носи прибор за јадење, каде и да одиме. Детето не сака да јаде со пластична лажица.

Затоа почнав да носам лажицата со мене. И не ми е гајле што мислат другите луѓе за тоа. Луксузен живот не е „затоа што го заслужуваш“. Ова е во врска со фактот дека оваа работа е достојна за вас.

Шолјата што ми ја подари сестра ми. Маица на тато во која е толку убаво да заспиеш. Торта според рецептот на мајка ми. Бакнеж за саканата личност. Интересни книги. Добри филмови. Квалитетни песни. Свежо постелнина. Чист стан. Животот што си го одбрал за себе. И да се живее луксузен живот не е нешто што треба да се јаде кога нешто тргне наопаку.

Хулахопки може да се искинат. Тестото може да не нарасне. Пријателите можеби не сакаат да го гледаат вашиот омилен филм. Можеби нема да добиете унапредување на работа. Сè може да се случи. Ако не успеете во нешто, тоа не влијае на вашата вредност на кој било начин. Тоа значи дека работите едноставно не одат како што сакате.

Луксузен живот е опција за избор. Проклети искинати хулахопки или купете нови. Отфрлете ја питата и нарачајте суши или обидете се повторно да печете. Гледајте го филмот сам или одете во кафуле со пријателите. Пуштете се или борете се. Побарајте нова работа или ревидирајте ги своите цели на старата.

Луксузен живот е живот според сопствените правила. Одете кон вашите цели. Не барај изговори. Нема да ви биде пријатно. Не ги оправдувајте вашите избори, вашите соништа, вашите интереси.

Кажи: „Не можеш да ми го сториш ова“. И кажете: „Можам да го направам тоа“.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close