MAMA

Напарвете си сами дома: Тест за Ковид 19, ова се првите два мириса што нема да ги почувствувате

Аносомијата, односно губењето на мирис и вкус

Индиски научници открија кои мириси нема да можеме први да ги препознаеме

Ова се основните симптоми на вирусот корона – сува кашлица, исцрпеност, треска и најмногу, губење на чувството за мирис и вкус.

Аносомијата, односно губењето на мирис и вкус, е најсигурен симптом кој сигнализира дека сте заразени со Ковид, а неодамнешната студија на индиски научници од Националниот биротехнолошки институт за агро-храна „Мохали“ и Институтот за медицинско образование „Чандигар“ открива кои мириси нема да ги почувствуваме први.

Имено, научниците развија тест за мирис користејќи пет различни белешки кои се најзастапени во индиските домаќинства и кои најлесно се препознаваат.

Станува збор за лук, кардамон, анасон, кокосово масло и нане.Студијата, во која беа вклучени 49 асимптоматски субјекти и 35 потполно здрави луѓе, имаше за цел да го докаже редоследот по кој се менуваше чувството за мирис.

Резултатите покажаа дека оние кои се позитивни на ковид го губат чувството за мирис, но не и целосно. Само 4,1 процент од нив не успеале да препознаат кој било од пет мириси на тестот, 38,8 проценти не можеле да идентификуваат барем еден од мирисите, додека 16 не можеле да препознаат два мириса.

Здравите субјекти, се разбира, ги препознаа сите мириси.Сепак, оние кои биле заразени не можеле да мирисаат на два мириса – кокосово масло и нане.

Научниците сега се надеваат дека тест со овие два мириса ќе биде најбрзиот начин да се процени дали некој страда од вирус на корона, но потребни се дополнителни истражувања.

Меѓутоа, во случај на вонредна состојба, овој тест можете превентивно да го направите дома.

Американскиот научник, писател и геолог Грег Брајден вели дека, откако ќе заврши пандемијата, со сите нејзини ефекти врз здравјето на луѓето и економијата, ќе се навикнеме на новата држава, која ќе ја сметаме за нормална.

Научникот Грег Брајден претпоставува дека нашите животи ќе изгледаат поинаку и ќе бараат одредени јасни промени – во општеството, бизнисот (економијата) и начинот на живот на секој од нас.

На крајот на краиштата, начинот на кој функционираше светот досега е целосно неодржлив, вели Брајден. После корорната, ќе живееме повеќе локално. Сè што досега набавувавме од светот, ќе набавиме во некое локално подрачје, без разлика дали станува збор за храна, лекови или извори на енергија.Но, благодарение на тоа, повеќе ќе ја цениме нашата заедница и обичниот човек.Ќе биде предизвик, но секако предизвик за кој вреди да се живее. Во извесна смисла, ќе се роди нов човек.

Останува да се види како ќе нè смени искуството од коронавирус.

Доколку сте прележале коронавируси и од него успешно сте се опоравиле, поради ослабениот имунитет, голема е веројатноста дека пред другите ќе закачите сезонски грпи или други инфекции. Лекарите ги предупредуваат пациентите со послаб имунитет, посебно оние заразени од корона, дека може да им се случи тешка клиничка слика, и затоа препораката до нив е да се вакцинираат против грип, за да избегнат потешки последици.

Српскиот епидемиолог Предраг Кон истакнува дека вакцините против грип, кои неодамна пристигнаа во Србија се наменети за постари од 3 години и дека препораката е, ризичниот дел од населението да се вакцинира.

– Имаме ситуација ковид да ги намалува лимфоцитите и организмот кој претрпел коронавирус се чувствителни и на грип и останати инфекции, но јасно е дека е тоа ризик и постои сериозна препорака од СЗО дека не треба да се шегуваме со коронавирусот, предупредува Кон.

Д-р Љиљана Тимотијевиќ, дирекот на Градскиот завод за белодробни болести во Белград, вели дека граѓаните треба да се вакцинираат зошто во случај да дојде до инфекција со вирусот на грип, нивната клиничка слика може да биде поблага ако не се вакцинирале.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close