Кафе муабет

„МУ ПРОСТИВ НА ТАТКО ми, но никогаш не бевме блиски: Синот на Аки откри горка вистина- го оставил кога имал три години!

Не биле во добри односи...

Пејачот Аки Рахимовски почина на 67-годишна возраст, оставајќи зад себе бројни хитови и три деца.

ФОТО: Аки Рахимовски / Инстаграм

Во јавноста се зборуваше дека Аки не е во добри односи со својот син Кристијан, кој исто така е музичар. Кристијан Рахимовски во една прилика зборуваше за нивната врска и во таа прилика откри дека никогаш не биле поврзани како татко и син.

ФОТО: Аки Рахимовски / Инстаграм

– Никогаш не сум го осудил татко ми. Многупати имавме несогласувања за некои работи, но и во тие несогласувања бевме доволно искрени да не се лажеме – започна Кристијан за „РТЛ Ексклузив“ и додаде:

фото Фејсбук/Кристијан Рахимовски

– Мојот однос со татко ми не беше тежок. Затоа што никогаш немавме таков однос меѓу класичен татко и син, со оглед на тоа што тој како голема ѕвезда на овие простори припаѓа на онаа генерација која настапува од 200 до 350 дена во годината. Всушност, никогаш не успеавме да изградиме врска. Кога си мал тоа не го разбираш, а бидејќи долги години се занимавам со музика, како што стареам, толку повеќе разбирам некои работи. Но, повторно, тоа не е изговор, бидејќи мислам дека секогаш можете да  направите се кога сакате. Но, јас не сум тој што сега треба да му суди на татко ми – рече тој.

ФОТО: Аки Рахимовски / Инстаграм

Рахимовски во интервју раскажа и како е да растеш како син на Аки.

– Тешко ми беше да успеам. Свирам веќе десет години, имам многу настапи зад мене, но секогаш давав повеќе од очекуваното. Пораснав во сосема нормална средина. Мојот живот не е потежок и полесен затоа што сум син на Аки.

ФОТО: Аки Рахимовски / Инстаграм

Татко ти те остави тебе и мајка ти на три години. Дали му простивте? Дали тоа те дефинираше како татко?

– Му простив на татко ми за се, но тоа нема влијание каков татко ќе бидам на моите деца затоа што сум свој човек.

– Доволно е да го погледнете нашиот заеднички настап на „Јутјуб“, кога во 2007 година заедно со симфонискиот оркестар на стадионот во Умаг ја пеевме песната „Има нека тајна веза“. Тоа беше прв и единствен пат кога јас и татко ми пеевме заедно. Кога го започнав овој бизнис знаев дека ќе ми биде тешко и дека постојано ќе ме следат приказни за татко ми, иако верувам дека музиката не треба да се користи за други цели. Моите родители се разведени, јас пораснав без татко. Не сме скарани, но го немавме класичен однос татко-син. Не сме бевме блиски, но имавме коректна врска.
Пејачот Аки Рахимовски почина денеска, објавија хрватските медиуми.

ФОТО: Аки Рахимовски / Инстаграм

Неговиот менаџер соопшти дека на Аки денеска му се слошило.

ФОТО: Аки Рахимовски / Инстаграм

– Му се слошило утринава, завршил во болница. Пред еден час ми се јавија дека починал, не ја знаеме причината за смртта, рекол менаџерот.

ФОТО: Аки Рахимовски / Инстаграм
ФОТО: Аки Рахимовски / Инстаграм

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close