Дом и семејство

МЕ ПОРОДУВАА 12 ДОКТОРИ: Неверојатната приказна на Марина која е мајка на три деца ќе ве разнежни!

Храбрата мајка вели дека добро се снаоѓа и брзо се задаптирала на животот со три деца

Породувањето е една од најслатките маки со кои се соочува една мајка.

Набрзо по раѓањето на детето исчезнуваат сите стравови и ниту една мајка не би рекла дека би го вратила времето и би живеела сама без своето дете.

Но личното искуство на Марина Блежиќ која по потекло е од Добој а живее во Германија, е малку поинакво од другите, пишува Хајат.

 

Својата бременост, Марина ја започнува со тоа што најпрво мислела дека носи едно бебе, потоа дознала дека се две, но на следниот преглед веќе дознала дека носи тројка и дека ќе роди три бебенца.

Три бебиња беа троен шок затоа што на почетокот мислев дека носам едно бебе, а потоа две и на следниот преглед ми рекоа дека носам тројка. Јас навистина не можам да ви опишам колку бевме изненадени и среќни во исто време. Мојата баба, како и сестра ми, добија тројки и веројатно тоа се пренесува генетски, па по таа линија и јас родив тројка, вели оваа мајка од Добој.

Марина признава дека далечината и направила голем притисок и страв.

– Бевме воодушевени кога ни ја соопштија убавата вест. Во тој момент како и на секоја друга мајка илјада прашања ми се вртеа во главата, особено бидејќи бев Германија па се плашев како  сето тоа ќе го издржам.

Марина веи дека како и таа така и нејзиниот сопруг бил изненаден од фактот дека ќе добијат три деца.

– Мојот сопруг беше до мене кога отидовме на ултразвук. Кога ја дознавме оваа вест  неговата прва реакција беше станување и миење со ладна вода. Подоцна повтори дека е невозможно, и се пошегувавме со докторот дека не треба да доаѓаме да не дознаеме дека има и четврто дете на пат – вели Марина со насмевка.

Но не било се така сјајно. Марина постојано стравувала поради тоа што докторите ја предупредиле дека станува збор за ризична бременост и дека постои можност да не преживеат сите три деца.

 

– Се чувствував добро и се водев од тоа моето внатрешно чувство.Секако, се откажав од многу активности затоа што секогаш морав да бидам буден, но се чувствував добро. Морам да признаам дека вознемиреноста беше секојдневие – додаде Марина.

Со итен царски рез Марина и нејзиниот сопруг станаа родители на две девојчиња и едно момче.

-По два дена обид за одложување на породувањето, ме породија 12 доктори специјалисти во болница во Минхен. На раѓањето присуствуваше мојот сопруг, кој постојано ме смееше и ми правеше шеги, за да не мислам на мојот страв. Бев свесна бидејќи не им беше дозволено да ми дадат анестезија, се плашеа дали анестетикот ќе влезе во крвта на бебињата. Раѓањето траеше половина час, а шевовите траеја два и пол часа – додаде оваа храбра мајка.

 

Првите денови и следните три месеци бебињата ги поминале во болница бидејќи биле поставени на апарати за дишење, а на почетокот во инкубатори. Марина вели дека прво нешто што направила кога се вратила во домот, било целосна дезинфекција на станот бидејќи докторите ја предупредиле дека најголемите компликации доаѓаат од бактериите, имајќи предвид дека бебињата се многу мали.

-Следуваа непроспиени ноќи затоа што морав да ја следам нивната состојба без помош на уред кој предупредува дека нешто не е во ред, како што тоа беше во болницата и се плашев дека тие едноставно ќе престанат да дишат. Секако, морав и да се навикнам да хранам и заспивање три бебиња одеднаш. За три бебиња, покрај тројно поголема трпеливост, потребно е апсолутно се по три. Од кога се родени им купувам се што е потребно за сите тројца посебно, па сега се случуваат расправии ако секој нема свое, вели мајката.

Марина вели дека само добра организираност и водење ред со запишување на хранење и спиење и помогнало да успее во тие најтешки денови на адаптација.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close