Новости

Ме навредуваа пијани гости но не се откажав од сонот: “Жената на Султанот” минувала низ пекол- од настап одела на училиште, а најмногу и се лутела на својата мајка!

Пејачката вели дека и била многу лута на својата мајка...

Изминатата година, 2020 дефинитивно кога станува збор за српските фолк хитови, ја одбележа песната Жена од султана, која ја испеа Тијана Милентијевиќ (21), попозната како Тијана еМ,поранешната учесничка на Ѕвездите на Гранд.

Имено таа денес ужива голема популарност, но во интервју за српски Информер открива дека патот до славата и не и бил така лесен.

Тијана поради сонот што го живее денес, страдаше многу за време на средното училиште.

Имено, иако и недостасуваше една оценка за таа да биде првенец во основно училиште, сето тоа се смени кога таа започна да пее на приватни забави, свадби, крштевки и родендени на 15-годишна возраст, поради што попуштила на училиште.

 

– На почетокот бев пресреќна што работев, и што имам свој динар и не зависев од моите родители. Мојот прв хонорар беше 200 евра и веднаш го потрошив на гардероба за следниот настап. Бев полна со елан, брзо го учев репертоарот и бев многу барана. Сепак, дојде периодот кога веќе не можев да издржам – ја започна приказната Тијана за „Информер“.

– Ми се случуваше да одам директно на училиште од настап. И сега ми е тешко кога ќе се сетам на тоа. Замислете, завршувам со настап, патувам четири или пет часа со автомобил, трчам да облечам тренерки, да ја избрришам шминката и да одам на училиште за да стигнам на прв час. Ја замолив мајка ми да запишам вонредно  училиште, но таа ми рече: Треба да одиш на училиште, дури и по цена да престанеш да пееш. Учењето е твоја  обврска број еден! – додаде Милентијевиќ.

Пејачката истакна дека во тоа време и била многу лута на мајка си, но сега е благодарна поради тоа што од неа направила посилна линост.

– Бев лута на неа, но мајка ми го истера своето а денес сум и благодарна што не ми дозволи да го напуштам училиштето. Класната имаше разбирање за мене затоа што нејзиниот син е клавијатурист во бенд, па знаеше колку е напорна таа работа. Но, освен неа, немав поддршка од нико друг. Другите професори ме мачеа. Тие беа љубоморни и суетни. Морав да работам напорно за нивната пролазна оценка. Згора на се, на настапите, пијани гости ме навредуваа, ме пцуеја, ме нарекуваа со погрдни имиња и кога ќе се отрезнаа, ќе се извинеа. Но, никој физички не ме нападна, не ми го влечел ракавот и не ми туркал пари онаму каде што не треба – вели пејачката.

– Мама и тато ме научија како да се однесувам и имаа доверба во мене дека нема да дадам никому причина да се однесува лошо кон мене, завршува Тијана.

За потсетување, благодарение на фолк-хитот, кој собра повеќе од 30 милиони прегледи на Јутјуб за еден месец, па дури и познати музички лица не можеа да го извлечат од „Трендинг“, животот на Милентијевиќ целосно се промени.

Тијана истакна дека „Жена од султана“ настанала сосема случајно.

Тоа беше идеја на мојот продуцент Карп и штом ја слушав песната, знаев дека тоа е тоа. И јас бев во право. Луѓето брзо ја прифатија и јас сум многу среќна поради тоа – изјави младата пејачка.

Тијана е вистинска убавица која преку ноќ стана ѕвезда.

„Пораснав. Кога се натпреварував во Ѕвездите на Гранд имав само 14 години. Позрела сум како личност и луѓето подобро ме прифаќаат. Порано снимав песни чисто за да остане нешто од мене зошто бев млада. Не се срамам од тоа, иако не станаа хитови. Тие се дел од мене и го одбележија тој период од мојот живот. Се сменив. Тоа е изгледа нормално. Многумина ме обвинуваат поради физичкиот изглед во однос на претходно. Односно ги осудуваат моите естетски корекции. Има бројни коментари, и главно се негативни. Ја споредуваат мојата слика на 14 години и сега на 21 година. Сметам дека нема причина за тоа. Дури и да имам корекции, а имам, лицето се разликува и кога ќе ослабам, кога ќе се офарбам… Тоа е сосема нормална промена за девојка“, рече Тијана во една прилика.

Атрактивна, згодна убава, со убав глас е вистински погодок за освежување на фолк естрадата во Србија.

Пејачката неодамна раскажа дека многу моќни луѓе и нуделе скапи подароци, но како што вели таквите понуди ги одбива.

– Кога се занимавате со оваа работа, луѓето некако секогаш го забележуваат вашиот изглед. Така беше и со мене.

Имаше разни додворувања по хитот кој го објавив. Момците се тркаа кој ќе го освои моето срце, но залуно .

Колкава слава ќе доживее и како ќе се гради нејзината кариера допрва ќе бидеме сведоци.

Во продолжение погледнете зошто таа го носи епитетот за најатрактивна пејачка на Балканот.

 

 

 

 

 

 

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close