Бебе

Мајчино млеко: Од главна храна за бебиња, преку скапи производи за возрасни

Мајчиното млеко отсекогаш било познато како најдобар извор на сите хранливи материи

Знаеме дека е добро за децата, но мајчиното млеко го користат и се повеќе возрасни – еве што …

Мајчиното млеко отсекогаш било познато како најдобар извор на сите хранливи материи што им се потребни на бебињата во првите 6 месеци од животот.

Кога мама нема доволно, таа прибегнува кон додатоци. Кога има повеќе од тоа, смрзнувајте за да не го фрлите. Но, дали знаевте дека возрасните даваат огромни пари за да пијат човечко млеко или купуват  сапун од тоа?

Неодамна на Инстаграм профилот на Јелена Ѓоковиќ се појави фотографија со замрзнати кеси за млеко, за која рече дека е многу погодна затоа што заборавила на нив, затоа што од овие остатоци сега ќе може да прави сапун.

Ова е само една од бизарните работи што луѓето ги прават со мајчиното млеко. На црниот пазар, неговата цена се движи до 600 евра за литар. Никогаш не е откриена сериозен наод за нешто што навистина го подобрува имунитетот, како што мислат луѓето што го купуваат и пијат.

Но, да биде работата уште полоша, има мајки кои решиле да го понудат замрзнатото млеко за продажба.. Од нивните гради до вашето бебе.

По раѓањето, мајчиното млеко ја продолжува улогата да биде заштитник и хранител на бебето.

Погледнете ги овие креативни, генијални идеи како може да го искористите мајчиното млеко:

Сладолед

Сладоледот од мајчиното млеко може да биде вкусен десерт . Мајките едноставно миксат малку мајчино млеко со мраз. Некои мајки дури и додаваат овошје како банана или јагоди за да му дадат нов вкус на сладоледот.

Сапун

Мајчиното млеко е совршено за чистење на кожата, а покрај тоа ќе омекне бидејќи содржи суштински протеини, амино киселини и витамини.

Сирење

Пред неколку години, главниот готвач на еден ресторан во Њујорк, Даниел Анжер, и неговата сопруга Лори, ги изненадија своите гости со тоа што им понудија специјално сирење направено од мајчино млеко.

Мајчиното млеко ги содржи сите антитела кои помагаат да се спречат болести и разни инфекции.Антителата се неопходни во првите шест месеци, кога имунолошкиот систем на новороденчето тукушто се развива, но и подоцна, до првата година од животот, според УНИЦЕФ.

Мајчиното млеко го чува и штити организмот на бебето од различни инфекции и алергии. Се проценува дека со доење може да се спаси животот на новороденчиња во сиромашните земји, а би можело да се избегне и смртта на 800.000 деца од целиот свет. Доењето го продолжува животниот век на детето и го намалува ризикот од дијабетес и дебелина покасно во животот.

Една студија објавена во британскиот медицински журнал „Лансет“ ги нагласува предностите на доењето, не само за бебињата, туку исто така и за мајките. Истражувачите сметаат дека доењето може да спаси околу 20.000 жени на рак на дојка и на јајниците.

 

 

 

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close