Дом и семејство

Мајка го остави своето бебе во напуштена куќа – по 10 години дозна шокантна вистина за неа!

Едногодишното девојче беше пронајдено на ладен и валкан под и беше јасно дека е сама со денови...

Oваа приказна за едно оставено бебе допре до срцата на многумина.

foto ilustracija

Сè започнало еден ден, кога сосед во близина на една мрачна куќа слушнал плач на бебе. Не обрнуваше многу внимание и се враќаше на своите секојдневни активности, но жителите на рускиот град Јарослав никогаш нема да го заборават тој инцидент.

Foto: Ilustracija, Freepik/user18526052, Shutterstock/Kat72

Сепак, следниот ден го слушна истото! Се чинеше како да нема никој во таа куќа, светлото не беше запалено, се слушаше само плачот на бебето. Во тој момент мажот повикал полиција. Кога полицијата влезе внатре, куќата беше целосно празна. Луѓето што живееја таму исчезнаа без трага. Единствено што оставија зад себе е мало бебе.

foto ilustracija

Едногодишното девојче беше пронајдено на ладен и валкан под и беше јасно дека е сама со денови! За време на истрагата, тие го откриле името на бебето, но не можеле да ги пронајдат нејзините родители.

Тие го преименувале бебето во Лиза и го однеле во болница, каде закрепнала за неколку дена.

Во истата болница имаше жена по име Ина Ника, која дојде да го посети својот болен син. Во една прилика, слушнала плачење во соседната соба, па влегла да види за што станува збор. Ја виде малата Лиза и во истиот момент започна да функционира нејзиниот мајчински инстинкт. Од тој ден, Ина на малечкото му носи играчки, облека и храна секој ден.

фото илустрација

Еден ден, Ина сфати дека Лиза ја нема. Како што се опоравуваше Лиза, тие ја однесоа во сиропиталиште. Толку многу и недостасуваше, па реши да ја најде. Кога повторно ја виде, и беше јасно дека сака да ја посвои.

По правната постапка, конечно ја донесе дома!

Лиза во тоа време имаше две години и беше малку трауматизирана. Но Ина која како и првиот пат кога ја виде реши да не се предава и и посвети многу внимание и љубов исто како и на нејзините биолошки деца. Беше сигурна дека, со многу љубов и топлина, малечката ќе може да ги помине и да ги заборави мрачните денови.

foto ilustracija

Кога Лиза потпорасна, нејзината мајка ја запиша во училиште за танцување, во надеж дека девојчето ќе се ослободи, ќе добие самодоверба и ќе ги разбуди нејзините сетила. Очигледно тоа беше одлична одлука! Со танцување, но и љубов кон ново семејство, Лиза порасна во прекрасно и среќно девојче!

Бидејќи Лиза е со темна кожа, таа дополнително се истакнуваше меѓу своите врсници, па тие често ја навредуваа.

Сепак, таа денес е тинејџерка која има освоено неколку награди во натпревари за убавина, па дури и го доби првиот ангажман како модел! Нејзината неверојатна приказна и манекенската кариера ја направија славна низ цела Русија!

foto ilustracija

Наскоро, нејзината биолошка мајка дозна за тоа.

Сега кога Лиза е позната, нејзината мајка се обиде да стапи во контакт со неа, но не успеа во тоа. Лиза е запознаена со случајот и добила досие за нејзините родители, па останува на неа да одлучи дали сака да ја запознае жената што ја остави сама, на студениот и валкан под од куќата.

Фото: Принтскрин/ Јутјуб
Фото: Принтскрин/ Јутјуб
Фото: Принтскрин/ Јутјуб
Фото: Принтскрин/ Јутјуб
Фото: Принтскрин/ Јутјуб
Фото: Принтскрин/ Јутјуб
Фото: Принтскрин/ Јутјуб

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close