MAMA

МАМА ми ја направи оваа смесa, ми рече дека е „БОМБA“: Секое утро јадев по една лажица, кога ја видов крвната слика, не можев да ПОВЕРУВАМ

Оваа мешавина е позната по дека се вика „бомба“ за имунитет

Оваа мешавина е позната по иметоа „бомба“ на имунитет.

Состојки:Џем од јаболка, Орев, Бадеми, Лешник,Слива Брусница, Аронија, Урма, Смоква, Суво грозје, Лен, Сусам, Црн ким, Рогач

Подготовка:Мелење на сите состојки во електричен блендер. Добиената мешавина измешајте ја со џем од јаболка. Смесата убаво измешајте неколку минути за да ги комбинирате состојките.

Земете една или две лажички секој ден пред појадок.Смесата е за зајакнување и чистење на телото и крвта и лекување на многу болести на природен начин.Смесата се користи за: зајакнување на имунолошкиот систем, за подобрување на крвната слика и проблеми со анемија.

Аронија

Оваа билка потекнува од Северна Америка од каде што дошла и во Европа. Северноамериканските домородци ја користеле аронијата и како храна и како лек.

Како посебен актиоксиданс, аронијата го спречува создавањето на слободни радикали и нивниот напад на здравите ќелии во телото и крвната плазма, со тоа забавувајќи го процесот на стареење на организмот и спречувајќи развој на хронични болести. Аронијата ефикасно го прочистува организмот од штетните материи и тешките метали и затоа е корисна превентива против малигните заболувања.

Многу студии покажале дека аронијата има антиканцерогено дејство, затоа што во голем процент ги убива малигните ќелии на туморот на мозокот, градите, дојките, дебелото црево и црниот дроб. Богата е со антиоксиданси, флавоноиди, фолна киселина и витамини Б, Ц и Е. Поради цисокиот процент на антиоксиданси и витамини Ц и Е, аронијата дејствува антивирусно, антибактериски и антивоспалително.

Урми
Постои производ кој влијае позитивно во борбата против високиот крвен притисок и регулирање на холестеролот – тоа се урмите.

Урмите претвораат инсулинот

Тие содржат калиум – минерал кој го спречува мозочен удар и ја подобрува состојбата на нервниот систем. Препорачаниот дневен внес на калиум е 400 мг. Урмите го регулираат нивото на холестерол. Плодот ги прочистува крвните садови и не дозволуваат да се затнат.

Затоа урмите го регулираат нивото на штетниот холестерол

Урмите го регулираат крвниот притисок и содржат доволно натриум, калиум и магнезиум. 5 или 6 урми содржат околу 80 мг магнезиум, кој влијае позитивно на крвниот притисок. Високиот крвен притисок, кој може да се регулира со околу 370 мг магнезиум. Урмите го зајакнуваат срцето. Потопете 2 или 3 урми во вода во текот на ноќта. Наутро тие ќе бидат идеално дополнување на житариците за појадок.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close