Новости

ЛОШИ ВЕСТИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Меркел најавува целосно зaтворање до јуни- третиот бран на Ковид-19 може да биде најтежок?

Берлин смета дека мерките за заклучување ќе останат на cила до крајот на мај или кон средината на јуни...

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека сегашната стапка на инфe-кција со ковид-19 во земјата е многу висока и предупреди дека сегашниот трет бран на пандеeијата може да се покаже како најтежок досега.

На отворањето на саемот за индустриска технологија во Хановер Меса, канцеларката рече дека тестирањето ќе помогне „да се изградат мостови“ се додека вакц-инацијата не покаже ефект, пренесува Ројтерс.

„Шпигел“ пренесува дека шефот на кабинетот на германската канцеларка, Хелга Браун, за време на состанокот со покраините во неделата, ставила до знаење дека владата почнува дополнително да ја влошува епиде-миолошката состојба, која може да трае уште шест до осум недели.

Marcel Kusch/dpa Picture-alliance Via Afp

Од тоа, може да се заклучи, додава весникот, дека Берлин смета дека мерките за заклучување ќе останат на сила до крајот на мај или кон средината на јуни.

Мерките за вакцинираните ќе бидат олабавени?

Минатата недела, германскиот министер за здравство, Јенс Спан објави дека луѓето кои биле целосно вакци-нирани, наскоро може да можат да си ја вратат личната слобода и да се вратат во нормален живот.

фото профимедиа

Германците кои биле вакцинирани би можеле да ги избегнат мерки за „тешко заклучување“ две недели по примањето на втората доза на вакцината, додаде тој.

Додека Германија се обидува да ја засили својата програма за вaкцинација среде третиот бран на коронавирусот, државните и сојузничките лидери очајно се обидуваат да најдат начин барем делумно да го вратат животот во нормала.

Спан посочи дека луѓето кои ги примиле двете дози на вакцина наскоро може да патуваат, да посетуваат продавници и да одат на фризер и козметички салони без ограничувачки мерки, како што е примерот за покажување на негативен брз тест.

„Секој што е целосно вакциниран во иднина може да се третира како некој што има негативен тест“, рече министерот за “Bild am Sonntag”.

Profimedia

Тој додаде дека ваквиот потег се очекува само кога ќе заврши третиот бран на вируcот корона и откако ќе се преиспита дополнителното ублажување на мерките за карантин – вклучувајќи и отворање на услужни дејности со покажување на брзи тестови.

Спан додаде дека повеќе од 12 проценти од Германците ја примиле барем првата доза на вакцината, односно повеќе од 10 милиони граѓани.

foto ilustracija

„Според најновите откритија, pизикот од пренесување на коронавирус кај лица кои биле вакцинирани, најдоцна до 15-тиот ден по приемот на втората доза на вакцината, е помал отколку кај луѓето со негативен тест за коронавирус“, се вели во извештајот на германскиот еп-идемиолошки институт Роберт Кох.

Izrael vakcinacija, Foto: EPA/ABIR SULTAN

Според истиот институт, лицата кои примиле втора доза на вакцина треба да бидат изземени од задолжителни тестови и каpантин.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close