MAMA

Лесно и без болка: ЗАСЕКОГАШ ослободете се досадните влакна од овој зеленчук тие повторно нема да ви пораснат!

Нанесете дебел слој од маската на лицето и оставете да се исуши

Оваа маска е добра за сите типови на кожа, не само што ќе ги отстрани несаканите влакненца на лицето, туку и ќе ја направи кожата мека.

За да ја подготвите оваа маска ви требаат: 1 домат, прашок од желатин, млеко и мед

Подготовка и примена:Исцедете го доматот, додадете 1 лажица прашок од желатинот. Додадете 1 лажичка  млеко на ова.Добро измешајте и додадете неколку капки мед.Помешајте повторно и маската е подготвена за нанесување.

Нанесете дебел слој од маската на лицето и оставете да се исуши. Потоа отстранете од лицето.

Доматите содржат високо ниво на ликопен, моќен антиоксиданс кој има одлични бенефити за кожата. Еве пет добри причини зошто би требало да користите маска од домати.

Помага кај акни

Доматите содржат салицилна киселина која е ефикасна во третирање на проблемот со акните, затоа што помага тие да се исушат. Изгмечете една свежа домата и со лушпата намачкајте на погоденото подрачје. Оставете ја да делува околу 20-30 минути и потоа исплакнете со млака вода.

Ги намалува раширените пори

Ставете во сад една супена лажичка сок од домати и додајте неколку капки свеж лимонов сок. Исчистете го лицето со вода, а потоа со памук нанесете ја оваа смеса на лицето таму каде што имате раширени пори. Оставете да делува 15 минути, па потоа исплакнете со ладна вода. Повторете ја постапката два пати неделно.

Ги брише флеките

Ставете две лажики сок од домати и од една лажичка од овесна каша и јогурт. Нежно втријте на зафатените подрачја и оставете да делуваат околу 20 минути. Измијте со ладна вода и оваа постапка повторувајте ја еднаш или два пати неделно.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close